Simon Mawer
Mendelův trpaslík
Přeložil Luboš Novák.
Kniha Zlín

obálka Simon Mawer: Mendelův trpaslík

FOTO: Archív nakladatelství Kniha Zlín

Od britského prozaika si už Češi před časem přečetli román Skleněný pokoj, příběh brněnské vily Tugendhat. A byl to literární hit. Také Mendelův trpaslík, který vyšel poprvé mnohem dříve, už v roce 1997, začíná pod Špilberkem, ale v prostředí odlišném, na konferenci genetiků. Mezi ně patří hlavní, metaforicky titulní postava příběhu: významný vědec stižený genetickou poruchou a také Mendelův vzdálený příbuzný. Jenže tu nejde jen o vědu, ale hlavně o lásku a touhu po dítěti. Mawer splňuje všechny požadavky pro psaní dobré prózy: nepodceňuje detaily, má nastudované Brno i genetiku, a konečně umí také přitažlivě vyprávět se smyslem pro napětí až do samého konce.

Hana Andronikova
Nebe nemá dno
Odeon

obálka Hana Andronikova: Nebe nemá dno

FOTO: Archív nakladatelství Odeon

Ti, kterým na začátku nového tisíciletí připravila Hana Andronikova dvěma knihami (románem Zvuk slunečních hodin a povídkovým souborem Srdce na udici) čtenářský zážitek, budou jejím novým dílem překvapeni. Próza-mozaika, deník, krátké odstavce, věty jak výstřely z kulometu, zrušení velkých liter, děj rozložený na tři kontinenty. Na začátku je nemoc, pak cesta a hledání. jak se dostaneš sám k sobě? letadlem, vlakem, autem? čím se jede, aby se člověk dostal domů? Není to text o naději, protože už nic jiného nezbývá, o útěšném vypořádávání se s nenadálou situací, o vytěsňování smrti. Tohle jde přes naši evropskou civilizační zkušenost, přes normy, pravidla a diagnózy.

Markéta Pilátová
Víla Vivivíla a piráti jižního moře
NLN

obálka Markéta Pilátová: Víla Vivivíla a piráti jižního moře

FOTO: Archív nakladatelství NLN

„Třeba si budete chtít s kamarády ze Salonu sestavit párkové rádio a poslouchat pomocí něj hovory velryb,“ napsala nám Markéta Pilátová na vysvětlenou, proč do redakce posílá svou novou knížku pro děti, pokračování příhod víly Vivivíly z knížky Víla Vivivíla a stíny zvířat. Zvířata, která v ní Vivi vysvobodila ze spárů pašeráků a odvedla s sebou do své bažiny, teď trpí zimou, takže se víla spolu s kamarády ze světa lidí Emou a Pepíkem rozhodne dovést je do teplých krajin k moři. Na dobrodružnou výpravu s sebou vezmou i Eminu hanáckou babičku Boženku, která osvědčí neobyčejnou chrabrost, když se proti pirátům jižního moře vytasí s rozteklými olomouckými tvarůžky. A párkové rádio? Ne, neprozradíme. Jen prý místo párků můžete použít i citron, bramboru nebo kapra.

Alison Bechdel
Lesby k pohledání
Přeložila Sylva Ficová.
LePress

obálka Alison Bechdel: Lesby k pohledání

FOTO: Archív nakladatelství LePress

Komiksová publikace o životě amerických leseb vychází ze stejnojmenného časopiseckého seriálu. Hlavní hrdinka Mo je demokratka, aktivistka a dost často nesnesitelná moralistka, která nemůže najít svou osudovou ženu. Krátké příběhy se točí kolem ní a jejích kamarádek, které procházejí (světe, div se) docela stejnými partnerskými zaškobrtnutími a kalamitami jako jejich heterosexuální kolegové. Zatímco knihy o gayích, napsány gayi a pro gaye zdolaly bašty literárního trhu už dávno, publikací o lesbách zatím tolik nenajdete. Tahle knížka dokazuje, že je to škoda. Komiksový seriál Lesby k pohledání vychází v USA už od roku 1983, poslední knižní výbor se ke čtenářům dostal v roce 2008.

Václav Cílek
Archeus
Dokořán

obálka Václav Cílek: Archeus

FOTO: Archív nakladatelství Dokořán

Jestliže byl posledních pár desetiletí náš vztah k trpaslíkům určován cimrmanovským: A nejhorší jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude, případně definicí dvojice Vodnaňský a Skoumal, že trpajzlík je malý noční podnik, pak Václav Cílek přichází s rehabilitací těch malých mužíčků. A nejen s konkrétní rehabilitací trpaslíků, každá kniha tohoto popularizátora vědy je vždy i rehabilitací plánovitě zapomínaného a vysmívaného setkávání a křížení vysokého s nízkým, vědeckého s alternativním či nepochopitelným či tajemným nebo jak to chce kdo nazvat (nelze to však nazvat nevědou, jak se mnozí snaží). A ještě navíc s rehabilitací českého jazyka. Kromě ústředního Archea pozemského kniha obsahuje na dvacet podobně „škodlivých“ textů. Tak třeba Polní výzkum minaretů v Damašku je v českém prostředí možná nejinspirativnějším textem k islámské problematice.