Hlavní obsah
Karel Gott přebírá titul národní umělec z rukou prezidenta ČSSR Gustáva Husáka v dubnu 1985. Foto: Karel Mevald, ČTK

Gott ve svazcích StB: Provezl na Západ filmy a Sověty měl za okupanty

Okamžitě po nedávném úmrtí zpěváka Karla Gotta se objevily rozdílné pohledy na jeho vztah k režimu před rokem 1989. Na jedné straně byl nejčastěji připomínán podpis anticharty, na straně druhé byl některými pamětníky Gott připomínán jako odpůrce komunistů.

Karel Gott přebírá titul národní umělec z rukou prezidenta ČSSR Gustáva Husáka v dubnu 1985. Foto: Karel Mevald, ČTK
Gott ve svazcích StB: Provezl na Západ filmy a Sověty měl za okupanty

Jak na Gotta nahlížela komunistická Státní bezpečnost (StB), se pokusil server iRozhlas zjistit v Archivu bezpečnostních složek, který svazky schraňuje.

Z dokumentů je patrné Gottovo rozčarování z okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, kdy podle jednoho hlášení hovořil o Sovětech coby o okupantech, kteří svými tanky „vše zničili”.

Provezl na Západ filmový materiál

Gott například v roce 1969 napomohl vyvezení filmového materiálu, který v Praze několik dní po upálení studenta Jana Palacha pořídila novinářka Marion Heimannová. Gott tehdy zafungoval jako kurýr a balíček s filmy na letišti v Ruzyni převzal a ve Frankfurtu jej předal prostředníkovi. Heimannovou přitom měl vidět podruhé v životě. Když byl v této souvislosti později zpovídán, uvedl zpěvák, že obsah balíčku neznal a příště prý bude opatrnější.

Později už zpěvák své tehdejší postoje příliš komentovat nechtěl. Dokumenty nicméně podle serveru obsahují hlášení, že se zpěvák stýká s „pravicovými exponenty“ a v soukromí projevuje protisovětské názory.

Karel Gott při projevu během podpisu tzv. anticharty v roce 1977

Foto: ČTK

Známější kapitolou historie je Gottův podpis anticharty a zejména jeho prorežimní vystoupení na shromáždění v Divadle hudby, případně dopisy, které měl Gott adresovat komunistickým pohlavárům v čele s prezidentem Gustávem Husákem o podmínkách svého návratu z kapitalistické ciziny.

Jak server připomněl, v 80. letech se již Gott k politice nevyjadřoval a na politické kolbiště se vrátil až po listopadových událostech roku 1989, kdy v den generální stávky stanul u jednoho mikrofonu s Karlem Krylem, aby z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí zazpívali státní hymnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků