Hlavní obsah
Karel Gott na premiéře pohádky Když draka bolí hlava. Foto: Jan Handrejch, Právo

Karel Gott má akutní leukémii

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to řekl čtvrtečnímu deníku Blesk. Gott bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit.

Karel Gott na premiéře pohádky Když draka bolí hlava. Foto: Jan Handrejch, Právo
Karel Gott má akutní leukémii

„Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,” řekl Blesku Gott a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.

O svém zdravotním stavu se rozhodl informovat po přímém dotazu deníku na jeho zdravotní stav.

„Nechtěl jsem vás zatěžovat svými problémy, nejsem ten, který by o svém soukromí, zvláště zdraví, veřejně sám mluvil a nechával se tak litovat. Se svou nemocí jsem se chtěl díky špičkovému týmu prof. Trněného vypořádat sám, po boku své manželky a mých nejbližších,” sdělil na svém Facebooku Gott.

Po oznámení mu okamžitě začali přát hodně zdraví jak fanoušci, tak i kolegové z branže.

Vážení příznivci, deník Blesk mi položil konkrétní dotaz, který se týká mého zdravotního stavu. Ptali se na to, jestli...

Zveřejnil(a) Karel Gott dne Středa 11. září 2019

Na podzim 2015 lékaři Gottovi diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin a nejpopulárnější český zpěvák ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu, do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo. K vystupování na veřejnosti se Gott poté vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 ale za mohutných ovací osobně převzal počtyřicáté Zlatého (či Českého) slavíka.

Loni v únoru byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě.

Myelodysplastický syndrom (MDS) je onemocnění krvetvorby způsobené mutací kmenové krvetvorné buňky, která vede k tvorbě patologického klonu buněk jedné nebo více krevních řad v kostní dřeni. Těch funkčních krvinek, ať už červených, nebo bílých, se pak nedostává, orgány jsou špatně zásobeny živinami a organismus je náchylnější na nemoci. MDS častěji trpí starší lidé nad 60 let věku. Může se rozvinout do akutní podoby myeloidní leukémie.
Léčba je podpůrná pomocí transfuzí, chemoterapie a také užívání látek, které odbourávají železo, které se v krvi hromadí. Zdroj: Wikipedie

Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic však zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července. [celá zpráva]

Gott má na svém kontě skoro tři stovky alb, první je z roku 1965, a desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je nejen v Česku, ale i v Německu či Rusku.

Karel Gott zpívá se svou dcerou Charlotte Ellou.

Foto: Supraphon

Dlouhý je i seznam zpěvákových ocenění. Například zlatým a českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků