Hlavní obsah
Milan Kundera Foto: Profimedia.cz

Točí film o Kunderovi. Jenže spisovatel s ním nemluví

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer pracuje na filmu o nejvýznamnějším žijícím českém spisovateli Milanu Kunderovi. Jde o první český filmový dokument o brněnském rodákovi, který letos oslavil 91. narozeniny.

Milan Kundera Foto: Profimedia.cz
Točí film o Kunderovi. Jenže spisovatel s ním nemluví

„Většina lidí říká, že bez Milana Kundery nemá smysl točit o něm film. Že je zcela nemožné se k němu a jeho přátelům přiblížit. A tak vyvstane otázka: Vzdát to, nebo to aspoň zkusit?“ řekl režisér.

Rozpracovaný projekt bude prezentovat v internetové verzi filmového festivalu Ji.hlava. Sekce Work in Progress každoročně představuje filmy ve stadiu vzniku.

Kundera stále žije ve Francii a již dlouho nevystupuje v médiích. Přislíbil však, že pošle do rodného Brna rozsáhlou knihovnu včetně osobní korespondence. Měla by být umístěna v prostorách Moravského zemského muzea. K převozu mělo dojít na podzim, ale kvůli pandemii to bude zřejmě až příští rok.

Filmaře nemá moc v oblibě už od osmdesátých let. Tehdy totiž americký režisér Philip Kaufman uvedl film podle Nesnesitelné lehkosti bytí, který se nepovedl. Kundera Kaufmana přímo nekomentoval, ale uvedl, že ten film je mu cizí. Od té doby už 32 let nepovolil jedinou filmovou adaptaci svého díla.

Miloslav Šmídmajer režíroval několik dost špatně přijatých hraných filmů (Miluji tě modře, Případ mrtvého nebožtíka, Celebrity s.r.o.). Lépe se mu daří dokumenty jako Miloš Forman: co tě nezabije a Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků