Hlavní obsah
 

Dva filmy nominované na Oscary vstoupí na jaře do kin

Dokumentární snímek o symbióze člověka s přírodou Země medu a příběh z válečné Sýrie Pro Samu vstoupí na jaře od českých kin. Druhý jmenovaný má premiéru už 12. března na festivalu Jeden svět.

 
Dva filmy nominované na Oscary vstoupí na jaře do kin

Makedonsko-turecká Země medu je dílem dvojice Ljubomir Stefanov - Tamara Kotevská. Hatidze chová divoké včely a stará se o nemocnou matku uprostřed divočiny na Balkáně, kde nemají elektřinu ani silnici. Vydělává si sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem.

Film Pro Samu z rozvrácené Sýrie

Foto: Artcam

Snímek získal ceny za nejlepší dokument, za kameru a za výjimečný přínos na festivalu Sundance a další ocenění v Barceloně.

Trailer Země medu

Dokument Pro Samu natočili ve válkou zdevastované Sýrii Waad Al-Khateab a Edward Watts. Novinářce Waad Al-Khateab se narodí dcera Sama. Je to šťastná událost, i když k ní dojde v troskách syrského Aleppa, kde Waad a její manžel Hamza provozují jednu z posledních klinik. Vzhledem k tomu, že smrt je všudypřítomná a každá vteřina v těžce zkoušeném městě může být zároveň ta poslední, rozhodne se Waad natočit pro svou dceru osobní deník, který zachycuje život v drastických kulisách války a zároveň slouží jako intimní vzkaz matky dceři.

Podle tvůrců je film „bezprostřední, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpěnlivou prosbou, aby svět nikdy neodvracel pohled před utrpením, i emotivním příběhem o lásce k dítěti a rodnému městu, které se proměnilo v peklo.“

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků