Hlavní obsah
Film Dcera Foto: Maurfilm

České animáky uvede Redfordův festival Sundance

Dva krátké české animované filmy Dcera a Sh_t Happens byly zařazeny do soutěžní sekce Short Film Competition amerického festivalu Sundance, který se koná od 23. ledna do 2. února 2020 v Utahu.

Film Dcera Foto: Maurfilm
České animáky uvede Redfordův festival Sundance

Sundance je festival nezávislého hraného a dokumentárního filmu. První pokusy začaly koncem 70. let, ale za současnou formu festivalu Sundance, který se jmenuje podle již klasického filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, je zodpovědný od 80. let slavný herec Robert Reford. Sundance přesunul do Park City v americkém Utahu a dodnes podporuje mladé talenty mimo mainstream.

Festival pomohl ke slávě třeba i Jimu Jarmuschovi a Quentinu Tarantinovi. V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce a v roce 2016 byl uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který zde získal cenu za režii (Directing Award).

„Hrozně mě potěšilo, že naši školu a českou animaci na Sundance prezentují hned dva filmy. Jsem moc ráda, že český animovaný film teď zažívá takovou vlnu, a já můžu být toho součástí. Mám z toho povzbuzující pocit,” řekla režisérka filmu Dcera Daria Kaščejevová.

„Sundance pro nás byla skvělá zpráva, která přišla uprostřed pracovní noci a zvedla nám morálku minimálně o 300 procent. Velmi se těšíme, že budeme mít americkou premiéru právě na jejich největším festivale a zároveň i na jednom z nejpopulárnějších na světě. Výběr festivalu sledujeme každoročně a těší nás, že Sundance dlouhodobě dává velký prostor krátkým animovaným filmům. A fakt, že jsou tam tentokrát dva animované filmy z FAMU, je paráda,” dodali Michaela Mihályi a David Štumpf za film Sh_t Happens.

Film Dcera už zaznamenal velký mezinárodní úspěch, když získal studentského Oscara. Ocenili ho také na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků