Hlavní obsah
Zlatou palmu v Cannes získalo jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa (na snímku). Foto: Stephane Mahe, Reuters

Zlatou palmu v Cannes získalo drama Parazit

Hlavní cenu letošního, 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu získalo drama Kisaengčchung (Parazit) režiséra Pong Čun-hoa. Slavnostním předáváním cen v sobotu večer festival končí.

Zlatou palmu v Cannes získalo jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa (na snímku). Foto: Stephane Mahe, Reuters
Zlatou palmu v Cannes získalo drama Parazit


Jako druhý se umístil snímek Atlantique, který vznikl v koprodukci Francie, Senegalu a Belgie. Velkou cenu poroty si za něj odnáší francouzsko-senegalská režisérka Mati Diopová.

Ocenění filmového festivalu za nejlepší režii získali belgičtí bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi za dramatický snímek Le Jeune Ahmed (Mladý Ahmed).

Cenu za nejlepší herečku získala Angličanka Emily Beechamová za roli v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessicy Hausnerové. Nejlepším hercem pak byl vyhlášen Španěl Antonio Banderas za výkon v dramatickém snímku Bolest a sláva uznávaného španělského režiséra Pedra Almodóvara.

Již 19. května si v Cannes převzal Zlatou palmu za celoživotní dílo legendární francouzský herec Alain Delon. Proti jeho vyznamenání vznikla i petice, neboť herec se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli svému chování k ženám nebo názorům na homosexuály.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Alan Delon převzal na filmovém festivalu v Cannes cenu za celoživotní dílo

Video: Reuters

K Česku se vztahovalo několik snímků v nesoutěžních sekcích. V sekci Cannes Classics byl uveden dokument režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Snímek, který vznikl v česko-francouzské koprodukci, je uceleným životním portrétem režiséra Miloše Formana.

Promítány byly i filmy Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo, na nichž se podíleli čeští tvůrci. V sekci Cinéfondation byl představen studentský film Sto dvacet osm tisíc, který získal na Českých lvech cenu za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.

Přehled hlavních cen 72. ročníku filmového festivalu v Cannes
Kategorie
Oceněný
Zlatá palma Kisaengčchung (Parazit)
Velká cena poroty Atlantique
Nejlepší režie Luc a Jean-Pierre Dardenneovi
Nejlepší herečka Emily Beechamová
Nejlepší herec Antonio Banderas
Nejlepší scénář Céline Sciammaová
Cena poroty Les Misérables
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků