Hlavní obsah
Roman Polanski Foto: Jean-Paul Pelissier/Files , Reuters

Žena znásilněná Romanem Polanským vydá paměti

Žena, kterou v roce 1977 sexuálně napadl filmař Roman Polanski, když jí bylo teprve 13 let, vydá paměti. S odvoláním na francouzské nakladatelství o tom informovala agentura AFP.

Roman Polanski Foto: Jean-Paul Pelissier/Files , Reuters
Žena znásilněná Romanem Polanským vydá paměti

Kniha nyní devětačtyřicetileté Samanthy Geimerové vyjde v září v USA s názvem The Girl. A Life Lived in the Shadow of Roman Polanski (Dívka. Život ve stínu Romana Polanského). O necelý měsíc později se pak kniha objeví na francouzském trhu, na který bude uvedena pod odlišným názvem – Moi, Samantha, 13 ans, violée par Roman Polanski (Já, Samantha, 13 let, znásilněná Romanem Polanským).

Mluvčí francouzského nakladatelství Michel Lafon AFP sdělila, že na titulní stránce knihy bude fotografie Geimerové, kterou Polanski pořídil jen tři týdny před znásilněním. Polanski byl původně obviněn ze šesti trestných činů včetně znásilnění, ale obvinění bylo později zmírněno ve snaze ušetřit Geimerovou traumat soudního procesu. Polanski se na základě dohody s obžalobou přiznal k nezákonnému sexu s nezletilou.

Světoznámý filmař, který natočil takové snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť, strávil 42 dní pod ostrahou, ale v předvečer vynesení rozsudku v roce 1978 uprchl z USA v obavě, že se soudce chystá od domluvené dohody ustoupit.

Pro Oscara nejel

V roce 2003 získal Polanski Oscara za drama Pianista, ale nepřiletěl si ho do USA vyzvednout, protože tam je stále platný zatykač na jeho osobu. V roce 2009 se případ znovu rozvířil, když byl Polanski na základě mezinárodního zatykače zatčen na letišti ve švýcarském Curychu, když mířil na filmový festival. Ve švýcarské vazbě strávil deset měsíců, než přesvědčil úřady v Bernu, aby nevyhověly americké žádosti o vydání a místo toho ho propustily.

K případu Geimerové se režisér francouzsko-polského původu vyjádřil v roce 2011 v televizním rozhovoru, když prohlásil: „Už 33 let toho lituji.” Letos 18. srpna bude Polanskému 80 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků