Hlavní obsah
Režisér Damiano Damiani při natáčení filmu Lenin: vlak. Foto: Profimedia.cz

Zemřel režisér Chobotnice a Sicilské spojky Damiano Damiani

V Římě ve čtvrtek večer zemřel italský režisér Damiano Damiani, kterého čeští diváci znají díky dramatu Sicilská spojka nebo kriminálnímu seriálu Chobotnice. Bylo mu 90 let.

Režisér Damiano Damiani při natáčení filmu Lenin: vlak. Foto: Profimedia.cz
Zemřel režisér Chobotnice a Sicilské spojky Damiano Damiani

Damiani, který se narodil v červenci 1922, kromě režírování také psal a hrál. Mezi jeho nezapomenutelné filmy patří především kriminální thriller z roku 1968 Den Sovy, ve kterém hlavní role ztvárnili Franco Nero a Claudia Cardinalová.

Angažovaný Damiano, který se vždy zajímal o dopad zločinu na společnost i o korupci v řadách policie a pronikání mafie do státní správy natočil v roce 1971snímek Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

Za Sicilskou spojku získal Damiani v roce 1985 na filmovém festivalu v Berlíně Zlatého medvěda.

Italský režisér, který se v minulosti zúčastnil i Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, se podepsal pod více než třicet snímků, včetně životopisného televizního filmu Lenin: vlak. Čeští diváci ale nejlépe znají seriál Chobotnice s inspektorem Corradem Cattanim vyšetřujícím na Sicílii praktiky mafie. První série je z roku 1984. Jeho šestá řada se natáčela i ve spolupráci s Českou televizí.

Seriál Chobotnice se natáčel i v Praze

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků