Hlavní obsah
Jiří Ployhar Foto: ČTK

Zemřel dokumentarista, kameraman, režisér a fotograf Jiří Ployhar

Krátce před svými dvaaosmdesátými narozeninami zemřel 25. března kameraman, režisér a fotograf Jiří Ployhar. Poslední rozloučení s autorem více než stovky dokumentárních filmů se uskuteční 2. dubna od 14:30 v Ústřední obřadní síni na Olšanech, sdělili jeho synové David a Jiří Ployharovi.

Jiří Ployhar Foto: ČTK
Zemřel dokumentarista, kameraman, režisér a fotograf Jiří Ployhar

Jiří Ployhar patřil mezi první studenty pražské FAMU. V letech 1950 až 1974 natočil více než 100 dokumentárních filmů, například Československo země neznámá; Hrdinové, na které nezbyl čas; Afghánistán či Sokolovo. Mimo vědecké a výukové filmy se podílel i na celovečerních hraných projektech jako Bylo nás deset nebo Pevnost na Rýně.

Přibližně polovinu krátkých a středometrážních filmů sám režíroval, třetinu podle svého vlastního scénáře. V roce 1950 získal od ministra informací a osvěty ocenění za film Bardějov. Uspěl i na mnohých zahraničních festivalech. Například autorský film Československo s písničkou získal ve Francii Grand Prix - Zlatou Niké.

Po normalizačních čistkách po roce 1968 bylo jeho jméno vystříháváno z titulků, později se uplatnil v oboru výtvarné a užité fotografie. V nejbližších měsících by mělo Jiřímu Ployharovi Nakladatelství Karolinum vydat monografii Roky a vteřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků