Hlavní obsah
 

U pražské magistrály se tyčí nová socha od Davida Černého

Řidiči sjíždějící z ulice 5. května do Vyskočilovy na Praze 4 nyní zahlédnou i nové dílo sochaře Davida Černého, které vytvořil pro blízké BB Centrum.

 
U pražské magistrály se tyčí nová socha od Davida Černého

Desetitunová plastika představuje automobil připomínající tvarem brouka připíchnutého špendlíkem.

Svými rozměry přesahuje svůj předobraz. Socha je necelých 17 metrů vysoká a 8 metrů dlouhá, skládá se z 11 pohyblivých částí pohybujících se pomocí hydrauliky.

„Mám rád automobily, jako každý správný mladý muž v pokročilém věku. Jako děti jsme pochopitelně milovali porsche, jediné auto, které žena pozná, je porsche. Je to podařený, pěkný design a baví mě na něm, že je to zábavně spojené s naší zemí,“ řekl Černý. Připomněl, že Ferdinand Porsche se narodil ve Vratislavicích nad Nisou (dnes Liberec).

„Porsche je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle – brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě základ v brouku. Takže je to taková česko-německá automobilová přesmyčka,“ uvedl Černý.

„Udělal jsem více prací s auty, některá jsou napíchnutá na věšáku, tohle je brouk píchlej ve sbírce a může nabízet ambivalentní pohled na automobily a automobilismus,“ řekl.

Socha vznikla na objednávku společnosti Passerinvest Group, která je jako urbanistický developer spojována od roku 1998 hlavně s BB Centrem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků