Hlavní obsah
Foto: Miroslav Knotek

Tutanchamónovy poklady opět na cestách

Od minulého týdne je v Kunsthalle v Bonnu otevřena výstava vybraných pokladů z hrobu faraóna Tutanchamóna. Podobná expozice putovala v letech 1961 až 1981 po celém světě a viděly ji milióny diváků v Kanadě, Japonsku, Francii, USA, Rusku a Velké Británii. Poslední zastávka byla v roce 1981 Berlíně, kde však byl jeden z exponátů poškozen. Egypt poté vydal generální zákaz dalších podobných akcí.

Foto: Miroslav Knotek
Tutanchamónovy poklady opět na cestách

Kdo chtěl vidět Tutanchamóna, musel prostě do Káhiry. Vzácnou výjimku dostalo až letos Švýcarsko a Německo, a to po několikaletém vyjednávání, které vedl profesor Peter Blome z Basileje. Co přesvědčilo egyptskou vládu a všemocnou památkovou správu?

Egypťané nyní potřebují každý dolar na výstavbu nového egyptologického muzea a výstava jim přinese značné finanční prostředky. Přihlédlo se i k tomu, že v roce 1997 při teroristickém atentátu na turisty u hrobky královny Hatšepsovet patřilo k obětím i 36 Švýcarů. Takže má jít o jistou omluvu a projev dobré vůle.

Od dubna do října byly vybrané Tutanchamónovy poklady vystaveny v Basileji, nyní až do 1. května jsou k vidění v Bonnu. Celá zásilka dovezená z Egypta vážila čtyři tuny a pojištění bylo sjednáno na sumu 650 miliónů dolarů, to je přes 16 miliard korun - ne náhodou jsou sponzory švýcarské banky a německý Telekom.

Divákům se nabízí 70 vzácných předmětů, které archeolog Howard Carter našel v listopadu 1922 v neporušených pohřebních komorách vyhrazených pro zemřelého Tutanchamóna. Bylo tu vše, co faraón potřeboval na cestu do záhrobí. Předměty běžné potřeby, hračky, šperky, korunovační symboly i zbraně, zhotovené z nejluxusnějších materiálů, zlata, drahokamů, skla, alabastru, ebenu.

17. února 1923 Carter otevřel vlastní hrob s pozlacenou pětimetrovou skříní, v níž objevil i sarkofág z čistého dvaadvacetikarátového zlata s Tutanchamónovou mumií. "Při pohledu na tyto poklady člověk oněměl," prohlásil tehdy šťastný objevitel. Tutanchamon se stal okamžitě veleslavný, ač za svůj krátký život nic mimořádného nevykonal a patřil jen k bezvýznamným vládcům 18. dynastie. Zemřel po deseti letech vládnutí v roce 1323 před naším letopočtem ve věku 18 let, aniž by založil vlastní rodinu

V Bonnu je jen malá část zázraků z faraónovy hrobky. Slavná zlatá maska pochopitelně zůstala jako národní poklad v Káhiře. Přesto výstava nabízí unikáty. Některé předměty Tutanchamón sám používal, jiné byly vyrobeny speciálně pro jeho pohřeb. V době vlády 18. dynastie dosáhlo egyptské umělecké řemeslo jednoho ze svých vrcholů, takže každý exponát je skutečně pokladem světového zlatnictví.

Co divák najde jako největší atrakce?

Jeden ze čtyř uzávěrů kanopových nádob,do nichž po mumifikaci uložili vnitřnosti faraóna. Uzávěr je z alabastru a má podobu samotného Tutanchamóna. Zlatou kanopovou rakev představující ležícího krále s odznaky moci. Luxusní nádobí z modravé fajánse na cestu do záhrobí. Dřevěný model egyptské lodě. Zlaté sochy zobrazující Tutanchamóna jako krále Dolní i Horní země.

Zlatou skříň se zlatými figurkami egyptských bohů. Zlatý diadém z hlavy mumie, fascinující dílo staroegyptského zlatnictví. Pozlacená žezla krále a jeho zlatou dýku. Posvátného skarabea jako jedinečný šperk. Luxusní šperkovnici ze slonoviny. Modré opěrátko hlavy ze skla a zlata. Vějíř ze dřeva se zlatým reliéfem zobrazujícím Tutanchamóna na lovu. Ceremoniální kyj. Sedátko a trůn z ebenového dřeva. Alabastrové nádoby ve tvaru otevřeného lotosového květu.

Vše doplňují ještě umělecké předměty Tutanchamónových příbuzných, které se našly při archeologických vykopávkách na různých místech v Egyptě, zejména ve slavné Amarně. K atrakcím tu náleží trůn princezny Satumun (nalezený v Údolí králů) nebo velmi realistické portréty členů královské rodiny.

Expozice 130 špičkových děl staroegyptského umění se stala už ve Švýcarsku naprostou senzací. Jen za první čtyři neděle se na ni přišlo podívat 90 tisíc návštěvníků. V Německu předpokládají, že by Tutanchamón mohl vyvolat podobnou lavinu zájmu jako 200 obrazů a soch zapůjčených z Muzea moderního umění v New Yorku, které letos v Berlíně viděl jeden milión tři sta tisíc platících diváků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků