Hlavní obsah
Slavný německý prozaik Günter Grass Foto: Milan Malíček, Právo

Spisovatel Günter Grass nesmí do Izraele kvůli své básni

Německý spisovatel Günter Grass, který ve své básni v próze označil židovský stát a jeho jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír, má zakázán vstup do Izraele. Tamní vláda označila v neděli nositele Nobelovy ceny za literaturu za nežádoucí osobu, potvrdil podle agentury DPA mluvčí tamního ministerstva vnitra.

Slavný německý prozaik Günter Grass Foto: Milan Malíček, Právo
Spisovatel Günter Grass nesmí do Izraele kvůli své básni

Izrael obviňuje Grasse, že svojí básní Co musí být řečeno, zveřejněnou ve středu, "rozdmýchává oheň nenávisti vůči státu Izrael a izraelskému lidu". Ministr vnitra Eli Išai podle svého mluvčího řekl, že Grass se snaží rozvíjet myšlenky, které dříve otevřeně podporoval tím, že nosil uniformu SS. Jeden z nejznámějších německých protiválečných spisovatelů se za druhé světové války jako gymnazista přihlásil k dobrovolné službě v armádě, v listopadu 1944 byl jako sedmnáctiletý převelen k jednotkám Waffen-SS.

O svém působení ve Waffen SS napsal ve své autobiografii Při loupání cibule. Do té doby se o tom nevědělo. [celá zpráva]

Zpráva tehdy vyvolala velký rozruch.

Kritika jak z Německa, tak ze zahraničí

Za báseň, v níž Grass kritizuje Izrael za jeho politiku vůči Íránu a píše o židovském státu jako o zemi tajně disponující nekontrolovaným jaderným arzenálem, se na jeho adresu snesly jak z Německa, tak ze zahraničí výtky, že je antisemita. Grass s tím podle vlastních slov počítal. Tvrdí, že kdo prolomí mlčení ohledně Izraele, musí počítat s trestem.

"Obvyklý je verdikt 'antisemitismus'," bylo jasné Grassovi.

V článku, který zveřejnil bulvární Bild am Sonntag, napsal šéf německé diplomacie Guido Westerwelle, že "stavět Izrael a Írán na stejný morální stupeň není duchaplné, ale absurdní".

Do Grasse se pustil i nejvýznamnější německý literární kritik současnosti Marcel Reich-Ranicki. O básni Co musí být řečeno v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že je "hnusná", politicky a literárně bezcenná.

"Írán chce Izrael zlikvidovat, což jeho prezident stále znovu oznamuje, a Günter Grass ve své básni tvrdí opak," nechápe Grasse Reich-Ranicki.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků