Hlavní obsah
Vítězný snímek letošního ročníku World Press Photo. Foto: Yasujoši Čiba

Soutěž World Press Photo vyhrál Japonec Čiba

Vítězným snímkem letošního ročníku nejvýznamnější mezinárodní fotoreportérské soutěže World Press Photo se stala fotografie ze súdánských demonstrací Japonce Yasujošiho Čiby. Oznámila to v Amsterdamu porota prestižní fotografické soutěže.

Vítězný snímek letošního ročníku World Press Photo. Foto: Yasujoši Čiba
Soutěž World Press Photo vyhrál Japonec Čiba

Japonský fotograf zachytil takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Na snímku, který nazval Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, jenž loni v červenci mezi demonstranty a v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.

Čiba získal ocenění dotované 10 tisíci eury (přes 270 tisíc korun). Předseda poroty Lekgetho Makola podle agentury DPA řekl, že jde o fotografii plnou naděje. „Především v těchto časech, kdy zažíváme mnoho násilí a mnoho konfliktů, je důležité, že tu máme fotografii, která lidi inspiruje,“ poznamenal Makola.

„Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně,“ poznamenal další člen poroty Chris McGrath.

Čiba je hlavním fotoreportérem francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán a snímek pořídil v súdánské metropoli Chartúmu. „Tento moment byl jediným poklidným skupinovým protestem, který jsem v té době zažil,“ řekl.

V Súdánu byl loni po téměř 30 letech u moci armádou sesazen prezident Umar Bašír. Po prudkých protestech se v červenci ozbrojené síly a opoziční hnutí dohodly na přechodné vládě.

Porota vyhlásila i vítěze jednotlivých kategorií. Například nejlepším fotopříběhem roku se stala série snímků ukazujících nepokoje v Alžírsku. Pořídil je francouzský fotoreportér Romain Laurendeau.

Do letošního ročníku soutěže na 4300 fotoreportérů z 24 zemí přihlásilo téměř 74 tisíc fotografií. Porota udělila 44 cen. Oceněné snímky by měly být k vidění na velkých výstavách v mnoha zemích světa.

Kvůli koronavirové krizi byli letos všichni vítězové o svém triumfu zpraveni prostřednictvím internetu a tradiční slavnostní udílení cen v Amsterodamu se nekonalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků