Hlavní obsah
Richard Krajčo stojí v čele skupiny Kryštof. Foto: ČTK

Richard Krajčo z kapely Kryštof: V karanténě se lze naučit nové věci

Skupina Kryštof zveřejnila písničku Hned teď (pojď být světlometem). Je veselá a optimistická, povzbuzující do této doby. Vznikl k ní i videoklip, na němž vedle Jasmínky, dcery zpěváka Richarda Krajča, spolupracovali všichni ze sestavy Kryštof a také hvězdy internetových služeb TikTok a Instagram. Písnička je také jednou z brzkých předzvěstí nového alba kapely.

Richard Krajčo stojí v čele skupiny Kryštof. Foto: ČTK
Richard Krajčo z kapely Kryštof: V karanténě se lze naučit nové věci

Jak přišla na svět?

Vznikla letos v lednu pro naši novou desku. V únoru jsme odjeli do Londýna natočit s britským producentem Yaodem Nevem demosnímek. Nahráli jsme dvě písničky a jednou z nich byla právě tato. V té době však měla text v pracovní pseudoangličtině. Věděl jsem totiž, že pokud ji na desku vybereme, budeme ji naostro natáčet až v listopadu. Proto jsem s českým textem nespěchal a čekal na dobrou inspiraci.

Přišla s koronakrizí. Když jsem viděl, kolik lidí kolem mě se hroutí, bojí a upadá do skepse či přímo deprese, přišlo na mě nutkání napsat proti těmto stavům takový malý protestsong. Nechtěl jsem se současně tematicky zaměřit jen na tento čas, naopak jsem chtěl, aby byl text aktuální i později. A vypadlo ze mě tohle.

O současné situaci napsala písničku již řada hudebníků. Z těch skladeb bude pěkná albová kompilace. Je tato doba pro tvůrce inspirativní?

Za sebe mohu říct, že zcela určitě. Obecně se v jakémkoli umění odráží doba, v níž vznikalo, a to, co s sebou ten čas nesl. Každý tvůrce to ale vnímá jinak, protože každý je jiný.

Koneckonců i písničky, které se u nás v posledních třech týdnech koronavirové krize objevily, jsou dost rozmanité. Z každé je také cítit, jak na tom její tvůrce je a jak celou situaci bere.

Richard Krajčo nyní tráví čas s rodinou.

Foto: Universal Music

Ve videoklipu, který ke skladbě Hned teď (pojď být světlometem) vyšel, se kromě členů kapely objevuje několik mladých dívek. Co je spojuje?

Jsou si věkově blízké a v porovnání se členy kapely Kryštof o jednu až dvě generace mladší. Původně jsem tu písničku nahrál jenom se španělkou a udělal k ní provizorní klip, v němž jsem spojil tři videa dohromady. Hraju v něm na piano, místo bicích na slánku a na kytaru. U fanoušků sklidil velký ohlas a já si řekl, že až budeme později dělat oficiální verzi, měla by být podobná, tedy pozitivní.

A protože mám tři malé děti a všechny ujíždějí na aplikaci TikTok, oslovil jsem sedm největších hvězd této aplikace a Instagramu. Šlo o dívky, které se zabývají tancem. Má dvanáctiletá dcera Jasmínka vymyslela taneční choreografii pro členy kapely a my pak požádaly dívky, jestli by tu choreografii nezatančily s námi. Byl jsem překvapený, že všechny ten nápad s nadšením přijaly a do dvou dnů mi poslaly videa.

Já je pak doma ve svém tabletu sestřihal do klipu, což bylo trochu náročné. Karanténa je ale dobrá v tom, že se v ní lze naučit nové věci. A tak jsem se učil stříhat klip. Výsledkem je veselá konfrontace mládí dívek a vyzrálosti členů skupiny Kryštof.

V letošním roce by měly proběhnout tradiční Kryštof kempy. Jaký teď s nimi máte vzhledem k nastalé situaci plán?

Už jsme si rezervovali termíny pro příští rok. Upřímně řečeno si zatím nemyslíme, že by se Kryštof kempy mohly odehrát letos. Přesto čekáme, co bude dál. Věci se mění velice rychle.

Řekl jste, že písnička Hned teď (pojď být světlometem) byla připravována pro vaše nové album. Jak to s ním vypadá?

Máme hotových devět písniček, domluvené producentské spolupráce i harmonogram realizace. Něco jsme měli natáčet doma, něco na podzim v Anglii a ve Francii. Deska měla vyjít v červnu nebo září příštího roku. Pravděpodobně se to ale všechno trochu posune.

Pokud se totiž Kryštof kempy odehrají příští rok a tím se změní celý náš koncertní program, posuneme i vydání alba, abychom na ně mohli navázat halovým turné. Jsem zvyklý plánovat hodně dopředu. Teď k tomu ale nejsou podmínky, takže vyčkáváme.

Jak teď trávíte čas?

Dodělávali jsme písničku Hned teď (pojď být světlometem), což nám zabralo čtrnáct dní. Bylo to docela hektické, protože jsme k základu z Anglie museli dotočit ještě několik dalších nástrojů a já ji musel nazpívat.

Obecně se můj život tak nějak přibrzdil. Nemohu ale říct, že to v osobní rovině považuju za něco katastrofálního, protože jsem zjistil, že jsem začal nabírat sílu. Trávím teď čas s rodinou, učím se vařit, pracuju na zahradě, prostě jsem zvolnil.

Vše pomalu směřuje k tomu, že až nouzový stav skončí, budu moci vyhodnotit, co je v mém životě skutečně prioritou a co mohu docela klidně i nadále postrádat. Pokouším se na téhle situaci najít pozitivní směr. Nadále se totiž naplňuje mé životní krédo, že všechno je tak, jak má být.

Přesto doufám, že to nebude trvat roky a že nám k tomu pozastavení bude stačit jen pár měsíců. A jak zpívám v té nové písni, že se zas všechno v dobré obrátí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků