Hlavní obsah
Spisovatelka Radka Třeštíková. Foto: Petr Horník, Právo

RECENZE: Nebezpečná kniha Radky Třeštíkové pro ženy před klimakteriem

Vladěně je sedmačtyřicet a její život se rozsypal na kousky. Aniž by kdy řídila, usedá za volant elektromobilu a vydává se na cestu. Neví kam ani proč. Kdo od nové knihy Radky Třeštíkové čeká nenáročné čtení, může být zklamán. Foukneš do pěny navzdory názvu rozhodně není soap opera.

Spisovatelka Radka Třeštíková. Foto: Petr Horník, Právo
RECENZE: Nebezpečná kniha Radky Třeštíkové pro ženy před klimakteriem

Zpočátku je trochu těžké se do příběhu začíst. Děj je směsicí vnitřního monologu, vyprávění, dialogů z minulosti i přítomnosti. Autorka přeskakuje z období před tím do ještě před tím a zpátky do teď chaoticky, takže je čtenář chvílemi naprosto zmaten. Ale stojí za to vydržet. Postupem času do sebe jednotlivé dílky zapadají jako puzzle a příběh dostává ucelený tvar.

Nakonec je jasné, že počáteční vypravěčský chaos je tu hlavně proto, aby se čtenář vžil do roztříštěné mysli hlavní hrdinky. Aby pocítil v plném rozsahu drsnou realitu ženy ve věku, kdy se život již zdánlivě naplnil, ale nekončí, a kdy se více než dřív vynořují přízraky minulosti, aby pokládaly vtíravé otázky, které prostě nelze nechat bez upřímných sebezpytujících odpovědí.

Obal knihy Radky Třeštíkové.

Foto: Motto

Třeba tu, proč Vladěna celý život až hystericky bojovala za svůj vymezený prostor, ať už v rámci své původní rodiny, nebo v rámci rodiny, kterou založila, když nakonec neví, co si má s nečekaně nabytou svobodou počít. Protože, slovy autorky, svoboda v padesáti není svoboda, ale opuštěnost.

Třicetiletým čtenářkám dřívějších knih Radky Třeštíkové může Vladěna připadat jako nesrozumitelná, možná nesympatická postava. K tomu se jménem, které, jak sama autorka píše, zní jako nadávka. Příběh pro ně může být nepříjemně tvrdým a chladným pohledem do možné budoucnosti.

Ženy ve Vladěnině věku ale knihu pochopí a přijmou, pokud se nebojí podívat pravdě do očí. Ale pozor, hrdinka na své cestě na konec světa šílí. Hrozí, že zešílíte s ní.

Radka Třeštíková: Foukneš do pěny
Motto, 250 stran, cena 349 Kč

Hodnocení: 80 %

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků