Hlavní obsah

Premiéry - Roming, Předtucha i ...a bude hůř

Tento týden má premiéru komedie Jiřího Vejdělka Roming s Mariánem Labudou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích, český undergroundový film, který nemá rád multiplexy, ...a bude hůř, thriller se Sandrou Bullockovou Předtucha a válečný thriller Černá kniha. V pondělí měl obnovenou premiéru slavný český filmový projekt ze šedesátých let Kinoautomat: Člověk a jeho dům.

Premiéry - Roming, Předtucha i ...a bude hůř

Roming

Komediální road-movie Roming o cestě tří mužů za tajemnou nevěstou, nabízí lákavý mix atraktivní situační komiky, laskavého humoru a typické člověčiny v duchu nejlepších tradic české veselohry.

Roman dal kdysi dávno kamarádovi slib, že až jejich děti dospějí, ožení se Romanův syn Jura s jeho dcerou. Cesty rodin se rozešly. Po letech přichází dopis, nevěsta dosáhla dospělosti a je třeba dávný slib naplnit. Potíž je v tom, že Jura studuje vysokou školu, chodí s atraktivní blondýnou, ženit se nechce a už vůbec nestojí o děvče odkudsi ze slovenské vesničky, které v životě neviděl.

Po otcově naléhání ale nakonec souhlasí, že se pojede na tajemnou nevěstu podívat. Výprava, jíž velí tatínkův velmi svérázný kamarád Stano, se stane nepřetržitým sledem bláznivých situací, často s komicko-katastrofickým nádechem. Stano má totiž v sobě nespoutanou duši věčného tuláka a neodolatelného dobrodruha. Na cestě tak přátelé zažijí množství komických příhod i dojemných situací, aby nakonec našli cestu především k sobě.

Roming, ČR 2007, 105 min., české znění, režie: Jiří Vejdělek, hrají: Bolek Polívka, Marián Labuda, Vítězslav Holub,Jean Constantin, Vladimír Javorský, Oldřich Vlach, Corina Moise, Eva Leinweberová...

...a bude hůř

Nový nezávislý černobílý film v produkci Čestmíra Kopeckého byl natočen podle stejnojmenné předlohy Jana Pelce. Román se stal kultovním a zásadně ovlivnil několik generací. Tvůrci se rozhodli zatím vynechat klasickou distribuci v multikinech a soustředit se na kluby, hudební festivaly a hospody.

Film byl natočen podle první části románu  ...a bude hůř Děti ráje. Hlavní hrdinou je Olin, který se potlouká s partou kamarádů po severních Čechách. Svými životními postoji a názory se zákonitě dostávají do sporu s konzumní společností a všudy přítomným měšťáctvím. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává počátkem osmdesátých let, pokud si chtějí zachovat svůj způsob života, musí žít na hraně společnosti, v konfliktu se zákony, neustále pronásledování policií...  

...a bude hůř, Česko 2007, 84 min., režie: Petr Nikolaev, hrají: Karel Žídek, Filip Kaňkovský, Mirek Škultéty, Tereza Hofová, Radek Uhlíř, David Strnad, Michal Gulyáš, Michal Souček, Perla Kotmelová...

Předtucha

Hrdinka mysteriózního Linda Hansonová má nádherný dům, milujícího manžela a dvě rozkošné dcerky. Její život je perfektní až do chvíle, kdy dostane zprávu, že její muž Jim zemřel při automobilové nehodě. Pro oddanou manželku a matku je to to nejhorší, co si dokázala představit. Otázkou však zůstává - nejde opravdu pouze o představy?

Když se Linda následující ráno probudí, její manžel je živ a zdráv. Celé neštěstí nejprve považuje za noční můru, ale pak se to stane znovu - některá rána nachází manžela vedle sebe, zatímco jindy se probouzí jako vdova. Dny svého života prožívá nepochopitelně na přeskáčku. Lindina traumatizující předtucha uvede do pohybu sled podivných událostí, které mění tok času. Když ji pak záhadné okolnosti dovedou ke zjištění, že její perfektní život možná nebyl takový, jak se zdálo, ocitá se její svět vzhůru nohama. V zoufalé touze zachránit svou rodinu se pustí do hektického souboje s časem a osudem, aby se pokusila zachovat všechno to, co dohromady s Jimem vybudovala.

Premonition, USA 2006, 93 min., české titulky, režie: Mennan Yapo, hrají: Sandra Bullocková, Julian McMahon, Nia Longová, Amber Vallettaová, Kate Nelliganová, Matt Moore, Peter Stormare...

Černá kniha

Režisér Verhoeven staví svůj film jako velkolepou akční podívanou, na kterou ale zároveň pohlíží s ironickým odstupem. Scénář filmu vychází ze skutečných událostí a staví na hlavní ženské hrdince, která ve filmu představuje jediný záchytný bod. Film totiž dobu i hrdiny popisuje v neustálé ambivalenci. Pohrává si s tradičním pohledem na odboj i nacisty, jejichž zažité obrazy často převrací.

Děj je zasazený do let 1944-1945 a vypráví příběh židovské dívky Rachel, jež se ukrývá v okupovaném Holandsku. Potom, co je svědkem masakru celé své rodiny, se připojí k domácímu hnutí odboje. Dostane za úkol napojit se na velitelství gestapa tím, že svede šarmantního německého kapitána.

Zwartboek, Nizozemí / Belgie / Německo / Velká Británie 2006, 145 min., české titulky, režie: Paul Verhoeven, hrají: Carice van Houtenová, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Christian Berkel... 

Kinoautomat: Člověk a jeho dům

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.

U dveří hlavního hrdiny filmu pana Nováka  zvoní jeho sousedka. Je téměř nahá. Oblečena jen do osušky si omylem zabouchla dveře svého bytu a nyní pana Nováka prosí, aby ji pustil k sobě domů. Co teď? Mladá dáma v prekérní situaci prosí o pomoc. A je velmi půvabná. Na druhé straně se každou chvíli může vrátit domů manželka pana Nováka, která má navíc dnes narozeniny... STOP! zvolá moderátor vcházející na scénu a děj filmu se opravdu zastaví. Nyní je řešení této prekérní situace na divácích... Vpustit nebo nevpustit? Zelené tlačítko na křeslech diváků znamená vpustit, červené odmítnout...  

Kinoautomat: Člověk a jeho dům,  ČSSR1966, 90 min., režie: Radúz Činčera, hrají: Miroslav Horníček, Leopolda Dostalová, Libuše Švormová, Karla Chadimová, Miroslav Macháček, Josef Somr...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků