Hlavní obsah

Pelc je nejsilnější ve fantastických povídkách

Útlá knížka ... a poslední kouř přináší tři nové povídky Jana Pelce, kterého proslavil román ... a bude hůř. Právě povídkové tvorbě se autor kultovního příběhu, odehrávajícího se za dob reálného socialismu v severních Čechách, v posledních letech hodně věnuje, což dokládají knihy...a povídky, ...a máš mě rád? a ...a golpotoni táhnou, které shrnuje soubor ... a vyberte si.

Pelc je nejsilnější ve fantastických povídkách

Pelcovi forma fantastické povídky, jejíž kořeny položil E.T.A. Hoffman, svědčí. Nabízí mu realizovat vtipné nápady, které by na román nestačily. Často přitom zabíhá až do hororu a sci-fi, ovšem jen proto, aby mohl nápady dotáhnout ad absurdum, což ukazuje zejména titulní dystopická vize ... a poslední kouř. Autor zde popisuje budoucnost v Evropské unii, která se změnila v totalitní stát, pronásledující kuřáky.

I závěrečný Vesmír navždy by šel označit za sci-fi, protože se odehrává v budoucnosti, kdy se lidé setkají ve vesmíru s mimozemskou feministickou civilizací. Je ale patrné, že Pelc není fascinován budoucností a cizími světy, ale děsí se aktuálních trendů ve společnosti a možného nástupu další totality. V závěru, kdy se zfetovaní mužští protagonisté rozhodnou jen tak si poletovat vesmírem a hulit trávu, ukazuje, že je mu blízký undergrounově hippieovský postoj drop outu, tedy vypadnutí ze společnosti, kdy si jdeš dělat své vlastní věci.

V obou dystopických vizích je vidět Pelcův strach z totality, vrcholem ale je úvodní Padlý Anděl rozehrávající fascinující setkání loosera, kterého opustí milá a hned sbalí nabouchaného anděla, jenž se mu snaží velmi svéráznými způsoby pomoci. Nalévá ho vodkou a nakonec ho přivede zpátky k milé. Symbolický text přináší originální pohled na otázku dobra a zla, Nejenže anděl je spíše ďáblem. Příběh klade i znepokojivou otázku, kdy je pomoc ještě pomocí. Padlý Anděl představuje jeden z vrcholů Pelcovy tvorby a ukazuje, že právě ve fantastických povídkách je nejsilnější a může oslovit i čtenáře mimo okruh jeho vyznavačů, což o sérii Basket Flora neplatí.

DVD, zachycující filmovou podobu Padlého Anděla a Posledního kouře je trochu nadbytečným bonusem. Text je silnější.

Jan Pelc: ... a poslední kouř
Maťa, 102 stran

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků