Hlavní obsah
Nezaměstnaní oceláři Michal Isteník (Ethan), Zdeněk Junák (Bejk), Lukáš Janota (Malcolm), Jakub Uličník (Dave) a Petr Štěpán (Jerry Lukowski) Foto: Jiří P. Kříž, Právo

Od vysoké pece do striptérské arény

Na muzikálovou kuriozitu Donaha Davida Yazbeka a Terrence McNallyho si u nás troufla už pěkná řádka scén. Teprve Městské divadlo Brno realizovalo však hříčku o nezaměstnaných ocelářích, kteří se rozhodnou jednorázově si přivydělat na živobytí striptýzem, ve vší hudební náročnosti, jak ji zdánlivě jen lechtivé téma obnáší.

Nezaměstnaní oceláři Michal Isteník (Ethan), Zdeněk Junák (Bejk), Lukáš Janota (Malcolm), Jakub Uličník (Dave) a Petr Štěpán (Jerry Lukowski) Foto: Jiří P. Kříž, Právo
Od vysoké pece do striptérské arény

Režiséři dosavadních nastudování vynaložili většinu energie na hledání způsobu, jak všelijak neforemné mužské aktéry svléknout opravdu do podoby, kterak je pánbů stvořil, a neukázat při tom, že stejně všelijak foremné jsou jejich pytlíky. Stanislav Slovák v Brně se vydal chvályhodně jinudy.

Temně hučí řada strojů

Aby bylo jasné, co mám na mysli: Když už ty oběti kapitalismu odhodí za hlavu i tanga nebo jinak dráždivé poslední kousky oblečení, naperou do diváků někde oslňující protisvětlo. Jinde se obrátí k dychtivě nabuzeným divačkám toužícím porovnat to, co mají herci, s tím, co mají doma, bleskurychle zády.

Vtipní byli na severu Moravy, kde překlad Pavla Dominika přeložil ještě Ostravak Ostravski do ostravštiny a Donaha hráli jako Hole dupy. Pro neznalé znamená to asi tolik, co by se ve zbytku markrabství hrálo jako Holé řitě.

Stano Slovák s Karlem Cónem a Emou Mikeškovou, kteří mají na svědomí hudební nastudování a korepetice v Brně, vrátili do muzikálu songy, které jinde nezpívali, protože by je nezazpívali. U Ponávky náročný part zvládli s profesionalitou vlastní jen této jediné evropské hudební scéně v česky mluvící části kontinentu. Yazbek neslevil z náročnosti hudební podoby příběhu – industriální rytmy, melodie přibližující se místy operním duetům a terčetům – přeneseného z průmyslového Sheffieldu v Anglii ve známém filmu Petra Cattanea, v roce 2001 nominovaném dokonce na Oscara, do amerického Buffala.

Jana Musilová září

Víc než na ostatních osmi českých scénách, kde zatím Donaha hráli, udrželi v Brně i vážné sociální téma, jehož ostny míří proti borcení rodinných i mezilidských vztahů, k nepodstatnosti „problému“ sexuální orientace. Aktuálnost takové ideové linie u nás bychom ještě před pár lety nepřipouštěli. Ale to téma – lidi bez práce – tu je.

Psát o kvalitě hereckých výkonů v MDB bylo by nošením dříví do lesa. Dělnické striptéry Petra Štěpána, Jakuba Uličníka, Igora Ondříčka, Lukáše Janotu, Michala Isteníka a Zdeňka Junáka povzbuzuje až do transu vysloužilá pianistka Zdena Herfortová... Jeden výkon je ale zářný: Jana Musilová, někdy trochu odkládaná, v roli Vicki Nicholsové, intonačně a hlasově inscenaci vévodí... Hrňte se na Donaha!

Městské divadlo Brno - David Yazbek, Terrence McNally: Donaha. Překlad Pavel Dominik. Režie Stanislav Slovák, choreografie Michal Matěj, dramaturgie Jan Šotkovský, hudební nastudování Karel Cón, dirigent a korepetice Karel Cón, Ema Mikešková, scéna Jaroslav Milfajt, kostýmy Andrea Kučerová, Eliška Ondráčková. Premiéry 17. a 19. května 2013 na Činoherní scéně.

Celkové hodnocení: 80 %

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků