Hlavní obsah

Obraz ruského krajináře vytvořil český aukční rekord

Za vyvolávací cenu 7,5 miliónu korun se v neděli vydražil obraz ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina a vytvořil tak nový český aukční rekord. Dosavadní nejvyšší cena, za niž bylo dílo na českém trhu s uměním prodáno, byla o 200.000 korun nižší. Rekord držely šest let Zlaté rybičky Emila Filly vydražené za 7,3 miliónu korun.

Šiškinův olej na plátně získali jeho předchozí majitelé za První republiky od Šiškinova zetě. Šiškin se v něm inspiroval tradicí holandské malby. Zachycuje výjev v pokoji, ve kterém stojí žena čtoucí dopis, na stěně v interiéru jsou zavěšena jeho vlastní díla.

Národní galerie v Praze loni obraz prozkoumala a uznala jej jako autentický. Šiškin patří k hlavním představitelům ruské krajinářské tvorby 19. století a je klíčovou postavou hnutí peredvižniků.

Dalšími atrakcemi nedělní aukce byly kvaš Pierot dirigentem od Pabla Picassa, který se vyvolával za 480 tisíc korun, a Zátiší od Maxe Slevogta vyvolávané za 1,8 miliónu korun, dílo klasika německého expresionismu. Vedle toho aukce nabídla soubor klasiků české malby i tvorbu nejmladší české výtvarné generace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků