Článek
Šiškinův olej na plátně získali jeho předchozí majitelé za První republiky od Šiškinova zetě. Šiškin se v něm inspiroval tradicí holandské malby. Zachycuje výjev v pokoji, ve kterém stojí žena čtoucí dopis, na stěně v interiéru jsou zavěšena jeho vlastní díla.
Národní galerie v Praze loni obraz prozkoumala a uznala jej jako autentický. Šiškin patří k hlavním představitelům ruské krajinářské tvorby 19. století a je klíčovou postavou hnutí peredvižniků.
Dalšími atrakcemi nedělní aukce byly kvaš Pierot dirigentem od Pabla Picassa, který se vyvolával za 480 tisíc korun, a Zátiší od Maxe Slevogta vyvolávané za 1,8 miliónu korun, dílo klasika německého expresionismu. Vedle toho aukce nabídla soubor klasiků české malby i tvorbu nejmladší české výtvarné generace.