Hlavní obsah

Novým uměleckým ředitelem AČFK je Pavel Bednařík

Novým uměleckým ředitelem Asociace českých filmových klubů (AČFK) se stal ve středu Pavel Bednařík (27), který bude zodpovědný za dramaturgii všech projektů AČFK, tedy i Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Asociace o tom informovala ve čtvrtek.

Novým uměleckým ředitelem AČFK je Pavel Bednařík

V čele AČFK i filmové školy Bednařík vystřídal Jiřího Králíka, jenž byl koncem srpna z funkcí odvolán zejména kvůli miliónovým dluhům.

"Rozhodnutí Rady AČFK je pro mě velkou výzvou, ctí a zároveň závazkem. S řadou lidí spolupracujeme na LFŠ už několik let a doufám, že se tyto osobní vazby zúročí v tom, že nezklameme veřejnost ani filmové odborníky," uvedl ke své nové funkci Bednařík.

Jedním z plánů nového ředitele je proměna řady projektů včetně LFŠ. "Filmovka by měla dokázat, že je určena skutečným zájemcům o hlubší pohled na film a další umělecká odvětví, a ne pouze zábavním podnikem pro nezletilé, kteří nemají v létě kam vyrazit a LFŠ u nich stojí na stejné úrovni jako velké rockové festivaly," podotknul Bednařík.

Nový umělecký ředitel AČFK kromě teoretických znalostí o filmu, které studoval na Katedře teorie a dějin dramatických umění, ovládá také angličtinu a španělštinu. Bednařík je dále ředitelem Přehlídky animovaného filmu Olomouc, předsedou FK PASTICHE FILMZ a dramaturgem festivalu Academia Film Olomouc.

Činnost AČFK, která vznikla v roce 1993, spočívá v metodické pomoci filmovým klubům, v nákupu kvalitních filmů a v jejich distribuci. Asociace kromě LFŠ organizuje řadu dalších filmových projektů, jako je například Film a škola zaměřený na mládež nebo Projekt 100, který se soustředí na starší filmy.

Nejvýraznějším projektem ale zůstává LFŠ, která je jedním z největších filmových festivalů v České republice. Původně putovní klubová akce, jejíž historie sahá do poloviny 60. let, se v roce 1992 natrvalo usadila v Uherském Hradišti. Účastníků od té doby výrazně přibylo, loni se na LFŠ akreditovalo přes 5000 lidí a návštěvnost činila 130 000 diváků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků