Hlavní obsah
Vyšebrodský oltář – detail jednoho z devíti deskových obrazů, které patří k nejcennějším dílům české gotiky. Foto: Petr Kováč, Právo

Nejcennější malby české gotiky zpět církvi. Stát vrací vyšebrodské obrazy

Český stát vrátí v rámci restitucí římskokatolické církvi gotické deskové obrazy tvořící Vyšebrodský oltář. České televizi to řekl ministr kultury v demisi Jiří Balvín. Oltář patří k nejcennějším dílům v majetku Národní galerie (NG) v Praze. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu. Obrazy ale galerii zůstanou zapůjčené v bezplatném dlouhodobém pronájmu.

Vyšebrodský oltář – detail jednoho z devíti deskových obrazů, které patří k nejcennějším dílům české gotiky. Foto: Petr Kováč, Právo
Nejcennější malby české gotiky zpět církvi. Stát vrací vyšebrodské obrazy

Kromě devíti deskových maleb od Mistra vyšebrodského oltáře církev získá také dva obrazy Petra Paula Rubense Svatý Augustin a Umučení svatého Tomáše. I tato díla patří k nejcennějším ve sbírkách Národní galerie.

Rubensovy obrazy formálně převezme řád augustiniánů, deskové malby z Vyšebrodského oltáře z poloviny 14. století pak získá řád cisterciáků.

„Právě tento týden jsme to projednávali definitivně, že obě dvě strany se dohodly, že Národní galerie díla vydá,” řekl ministr Balvín ČT.

Umučení svatého Tomáše od Petra Pavla Rubense

Foto: Wikipedia

Všechna díla ale zůstanou dál v Národní galerii jako bezplatné zápůjčky, smlouvy by měly být podepsány do konce roku. Zápůjčky budou podle Balvína platit na deset let s opcí ve smlouvě na dalších deset let.

„Vyšebrodský cyklus zůstane v Národní galerii, bude-li vrácen cisterciákům, a bude zapůjčen bezplatně,” řekl televizi zástupce Konference vyšších představených mužských řeholí Gejza Šídlovský.

„Pro návštěvníky Národní galerie v Praze se nezmění nic, díla zůstanou nadále přístupná veřejnosti - v případě dvou Rubensů ve Šternberském paláci v Praze, v případě Vyšebrodského oltáře v klášteře sv. Anežky České ve stálých expozicích, pouze na popiskách bude uveden zapůjčitel,” sdělil Vít Vlnas, který je pověřený vedením Národní galerie.

Řád chce za zápůjčku pomoc s restaurováním

Řád augustiniánů žádá za desetiletý pronájem Rubensových obrazů, které mají hodnotu desítek miliónů korun, od Národní galerie pomoc s restaurováním maleb a obrazů v kostele svatého Tomáše na pražské Malé Straně, uvedla ČT. V kostele visí kopie vydávaných obrazů.

Oplakávání - jedna z devíti deskových maleb od Mistra vyšebrodského oltáře

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Národní galerie v Praze dostala v rámci církevních restitucí celkem osm žádostí o vydání uměleckých děl, vyplývá z údajů z počátku listopadu.

Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné snižování platu duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Snížení této částky by rády dosáhly strany ČSSD a ANO, které vyjednávají o budoucí vládě.

Umučení sv. Tomáše (vlevo) a Sv. Augustin od Petra Paula Rubense. Obrazy jsou umístěné ve Šternberském paláci v Praze

Foto: Vít Šimánek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků