Hlavní obsah
Michal Kocáb v tričku pro skupinu Rolling Stones. Foto: Petr Horník, Právo

Michael Kocáb: Tričko se jménem Havla byl dárek Stounům od Schwarzenberga

Ve středu večer vystoupila v Praze v Letňanech skupina Pražský výběr jako host na koncertě britských Rolling Stones. Zpěvák a hráč na klávesové nástroje Michael Kocáb měl na sobě na pódiu tričko s nápisem „I love Havel“. Druhé slovo, které je obvykle ztvárněno symbolem srdce, na něm však nahradil vyplazený jazyk, symbol skupiny Rolling Stones.

Michal Kocáb v tričku pro skupinu Rolling Stones. Foto: Petr Horník, Právo
Michael Kocáb: Tričko se jménem Havla byl dárek Stounům od Schwarzenberga

Kde se to tričko vzalo?

Byl to dárek Karla Schwarzenberga skupině Rolling Stones. Při našem setkání jsem jí měl několik kusů předat, ale z bezpečnostních důvodů nás ochranka ke kapele nepustila s žádnými předměty, tedy ani s tričky. Věřím, že se mi je brzy předat podaří, ještě bude příležitost.

To tričko jsem dostal také, a tak jsem si ho vzal na koncert. Na jeho konci jsme měli vzpomínku na Václava Havla a jeho přátelství s Rolling Stones, což se skvěle hodilo.

Sešli jste se s Rolling Stones?

Ano, sešli, a bylo to velice příjemné. Já to po zkušenostech z roku 1990, kdy jsem kapelu provázel po Pražském hradě, očekával. Ostatní kluci z Pražského výběru byli tou vstřícností a otevřenost skoro až zaskočeni. Nejvíc jsem se bavil s Mickem Jaggerem, Michal Pavlíček s Keithem Richardsem, což je pochopitelné, protože jsou oba skvělí kytaristé, Ronnie Wood se zase hodně věnoval Ivě Pazderkové, která byla na koncertě naším hostem. Stáli jsme společně v takovém chumlu.

Ptal jsem se Jaggera, jestli vzpomíná na bývalého prezidenta Václava Havla a na jejich setkávání při koncertech v Praze. Všechno si pamatoval, a dokonce si vzpomněl i na to, jak jsme se spolu viděli v devadesátém roce na Pražském hradě.

Michael Kocáb připomněl při koncertu Pražského výběru před vystoupením Rolling Stones svým tričkem zásluhu bývalého prezidenta Václava Havla na prvním show britské kapely v Česku po pádu železné opony.

Foto: Petr Horník, Právo

Proč se na setkání s Rolling Stones nesmějí brát žádné předměty?

Je to nejslavnější skupina světa a má velmi tvrdé manažery a ochranku, kteří mimo jiné dohlížejí na její bezpečnost. V Praze se s ní před koncertem sešla řada lidí a aby je ochranka nemusela ponižovat šacováním a procházením ochranným rámem, je zakázáno brát na setkání jakékoli předměty. Samotní členové kapely ale byli naprosto bezprostřední.

Vzpomínám si, že při jednom z pražských koncertů Stounů v devadesátých letech přijímal Václav Havel muzikanty na Pražském hradě. Byla při tom úžasná bezprostřední atmosféra. Když pak ale chtěl jít před koncertem za kapelou do zákulisí, lidé z ochranky ho tam nepustili, a bylo jim jedno, že je prezident republiky. Jedna věc jsou tedy samotní muzikanti a druhá obrovská hradba kolem nich.

Před koncertem s Rolling Stones jste říkal, že by to měl být váš umělecký vrchol. Bylo to tak?

V oblasti rocku, ve které Pražský výběr je, je zcela jistě vrcholem hrát s Rolling Stones. Větší kapela momentálně na světě není, navíc je famózní, což dokázala i ve středu v Praze. Je to nepopiratelná světová jednička, a když si s ní člověk zahraje na jednom pódiu jako její host, je to prostě vrchol jeho hudební kariéry.

Jak se k vám tým Rolling Stones před koncertem i po něm choval?

Dostali jsme pro své vystoupení naprosto úžasné podmínky. Tým kapely nám vyšel absolutně vstříc a všechno nám splnil. Jediná věc nezůstala nevyřízená. Ti lidé byli hodní, přátelští a kapela nás pak při svém vystoupení dokonce zmínila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků