Hlavní obsah
Nejúspěšnějším projektem Františka Daniela byl oscarový film Obchod na korze. Foto: Profimedia.cz

Karlovy Vary připomenou Františka Daniela

Nadcházející 51. MFF Karlovy Vary připomene, že uběhlo devadesát let od narození a dvacet let od úmrtí českého scenáristy, producenta, režiséra a mimořádného filmového pedagoga Františka (Franka) Daniela.

Nejúspěšnějším projektem Františka Daniela byl oscarový film Obchod na korze. Foto: Profimedia.cz
Karlovy Vary připomenou Františka Daniela

Jako autor námětu, scenárista, režisér, producent či vedoucí jedné z nejprogresívnějších barrandovských tvůrčích skupin se podílel na téměř čtyřicítce domácích snímků.

Jeho nejúspěšnějším projektem byl oscarový Obchod na korze (1965), k jeho žákům patřili i Pavel Juráček nebo Miloš Forman.

V roce 1969 emigroval do USA, kde se stal prvním děkanem Amerického filmového institutu v Los Angeles a jeho žákem byl i mladý režisér David Lynch, jemuž Frank Daniel pomohl s realizací prvního filmu Mazací hlava.
Lynch dodnes uznává Daniela jako svého mentora, nejlepšího učitele filmu v historii, který zásadním způsobem ovlivnil jeho kariéru.

Spolupracoval také s Robertem Redfordem

V roce 1981 nabídl Robert Redford Danielovi místo uměleckého ředitele nově vznikajícího Sundance Institutu. Ten kromě toho vybudoval katedru scenáristiky na University of Southern California a působil jako poradce Rockefellerovy nadace a osobní konzultant Davida Rockefellera.

Kromě tvůrčí dílny, kde budou představeny jeho pedagogické metody prostřednictvím analýzy filmu Někdo to rád horké, bude uveden jeho snímek Letos v září (1963).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků