Hlavní obsah
Německý herec Armin Mueller-Stahl Foto: ČTK

Herec Armin Mueller-Stahl zvláštním hostem karlovarského festivalu

Herec Armin Mueller-Stahl je očekáván na slavnostním zahájení 43. ročníku MFF Karlovy Vary jako zvláštní host. V Galerii umění pak bude 6. července slavnostní vernisáží zahájena výstava jeho obrazů a herec rovněž převezme Cenu města Karlovy Vary.

Německý herec Armin Mueller-Stahl Foto: ČTK
Herec Armin Mueller-Stahl zvláštním hostem karlovarského festivalu

Na karlovarský festival se známý herec vrací po jedenácti letech, v roce 1997 byl hostem 32. ročníku MFF KV. Pamětníci pak vzpomínají na návštěvu mladého umělce již v roce 1962.

Světově proslulý herec a režisér Armin Mueller-Stahl (nar. 1930) pochází z pruského města Tylže. Uměleckou kariéru začínal v Berlíně, kam se rodina po válce přestěhovala. Po krátkém období, kdy působil jako hudební pedagog, byl v roce 1952 přijat do prvního hereckého angažmá v berlínském Theater am Schiffbauerdamm.

V šedesátých a sedmdesátých letech patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům bývalé NDR. Po podpisu petice na podporu politicky pronásledovaného zpěváka Wolfganga Biermana mu však byla znemožněna další umělecká činnost a Armin Mueller-Stahl v roce 1979 emigroval do tehdejšího Západního Berlína.

Jeho kariéra úspěšně pokračovala i v nových podmínkách, zvláště poté, kdy se jako jeden z mála evropských neanglických herců výrazněji prosadil v Hollywoodu.

Točil s Wajdou i s Jarmuschem

Z bohaté filmografie nelze pominout práce s R.W. Fassbinderem (Lola, 1981, Touha Veroniky Vossové, 1982), A. Wajdou (Láska v Německu, 1983, ) I. Szabó (Plukovník Redl, 1984). V USA pracoval mimo jiné s Costou-Gavrasem (Hrací skříňka, 1989), J. Jarmuschem (Noc na Zemi, 1991), B. Augustem (Dům duchů,1995). V našich kinech jsme jej naposledy mohli vidět ve filmu Davida Cronenberga Východní přísliby (2007).

V roce 1996 se postavil na druhou stranu kamery a natočil podle vlastního scénáře film Gespräch mit dem Biest (Rozhovor s bestií), v němž si zahrál postavu Adolfa Hitlera. V současné době se v Německu chystá premiéra nového přepisu románu Thomase Manna Buddenbrookové (Die Buddenbrooks) v režii Heinricha Breloera, kde A.Mueller-Stahl. Ztvárnil ústřední postavu Johanna „Jeana“ Buddenbrooka.

Za své herecké role získal řadu prestižních ocenění – včetně Stříbrného medvěda na Berlinale 1992 za titulní úlohu v dramatu Utz, natáčeném také v Praze, a nominace na Oscara za ztvárnění úlohy otce v dramatu Záře (1996).

Výstava Menschenbilder

Výstava nazvaná Armin Mueller - Stahl: Menschenbilder (Obrazy lidí) proběhne v Galerii umění Karlovy Vary od 6. července do 5. září 2008. Jde o první a exkluzivní prezentaci výtvarných prací Armina Muellera-Stahla v Čechách. Ve Spojených státech amerických, v Itálii a především v rodném Německu se však už představil v řadě galerií a muzeí jako malíř, kreslíř a grafik.

Karlovarská výstava jej přiblíží jako výtvarného umělce, který se nedá zaškatulkovat do populární kategorie "malujícího herce". Vyzrálost malířského projevu, exaltovaný rukopis, suverénní kresebná zkratka i dokonalé zvládnutí grafických technik, to vše je důkazem, že je v tomto oboru nejen mimořádně nadaný, ale že se na tomto poli pohybuje řadu let a s mimořádným zaujetím.

Karlovarská expozice dvaceti pěti obrazů středních a větších formátů je doplněna několika desítkami kombinovaných technik, kreseb, skic a grafických listů představujících nejen témata z oblasti filmu ("Night on Earth, Day on Earth", "Utz") a divadla ("Tři sestry", "Urfaust"), ale i portréty ze světa hudby ("Antonín Dvořák", "Petr Čajkovský", "Franz Schubert"), malířství ( "Lukas Cranach", "Leonardo da Vinci", "Tizian") i literatury a filozofie ("John Steinbeck", "F.Nietzsche").

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků