Hlavní obsah

Francouzskou literární Goncourtovu cenu získal letos Houellebecq

Francouzskou literární Goncourtovu cenu za letošní rok získal francouzský spisovatel Michel Houellebecq, který je označován za enfant terrible současné francouzské literatury. Oceněn byl za svůj román La carte et le territoire (Mapa a území), uvedla agentura AFP.

Francouzskou literární Goncourtovu cenu získal letos Houellebecq

Porota přiřkla tomuto jednomu z nejznámějších francouzských autorů doma i v zahraničí cenu hned v prvním kole hlasování, když pro něho zvedlo ruku sedm porotců, zatímco pro román Apocalypse bébé Virginie Despentesové jen dva porotci. Spisovatelka obdržela poté aspoň Renaudotovu cenu.

Padesátník Houellebecq, označovaný také za profesora beznaděje, ve svém pátém románu La carte et le territoire kritizuje umění, lásku, peníze a osobnosti. Dále se ironicky vyjadřuje o venkově a sadisticky popisuje svou vlastní vraždu. Hovoří o sobě jako o muži, který páchne jen trochu méně než mrtvola a vypadá jako stará nemocná želva.

Tón nové knížky, kterou uvítala naprostá většina literárních kritiků, je podle AFP přesto méně zoufalý a pochmurný než v předchozích románech. Od toho prvního spisovatel popisuje ve své tvorbě s klinickou chladnokrevností citovou a sexuální ubohost moderního člověka, jeho naprostou samotu. Většina jeho románů byla podle serveru Spisovatelé.cz přeložena i do češtiny.

Gouncourtova cena je sice spojena s šekem na pouhých deset eur, tedy v přepočtu zhruba 250 korun, vždy ale vede k velkému zvýšení prodeje odměněného díla. Ocenění, které se uděluje od roku 1903, nese jméno dvou spisovatelů konce 19. století, bratrů Edmonda a Julese Goncourtových.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků