Hlavní obsah

Film českého rodáka oceněn na festivalu Moondance

Film česko-amerického režiséra Steva Lichtaga Tanec modrých andělů získal na mezinárodním filmovém festivalu Moondance, který se konal minulý víkend v Hollywoodu, cenu Calypso v kategorii krátkých snímků. Uvedl to Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí, které tento projekt podpořilo.

Film českého rodáka oceněn na festivalu Moondance

Tanec modrých andělů vznikl podle skutečného příběhu sedmnáctileté Veroniky, která ve svých 13 letech spadla ze stromu a zůstala doživotně ochrnutá. I přes svůj handicap se naučila pusou malovat obrazy. Díky nim utíká do tajemného světa gigantických velryb, ve svých snech je chrání a bojuje s krvelačnými velrybáři.

"Cena Calypso má za cíl podpořit iniciativu kreativních jednotlivců z celého světa ve snahách o ochranu životního prostředí v širokých souvislostech. Uděluje se autorům, kteří šíří znalosti a vědomosti o kvalitách existence lidstva na celé planetě a hledají cesty jeho zlepšování a zdokonalování ve všech směrech," uvedl Kašpar.

Festival Moondance International je podle něj známý jako "americké Cannes". "Je jedním z prvních festivalů celovečerních a krátkometrážních snímků v USA, jedním z nejvýznamnějších nezávislých festivalů vůbec," dodal.

Začínal v divadle

Lichtagův snímek o brutálním zabíjení velryb japonskými velrybáři získal od roku 2004 řadu cen. Byl odměněn například na Ekofilmu, v Uherském Hradišti, několikrát zabodoval na Slovensku a úspěšně se promítal na přehlídkách v Turecku, Francii, Srbsku, na Kypru a v Itálii.

Steve Loveček Lichtag se narodil roku 1954 ve Znojmě a jako herec působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě. V roce 1979 odešel do USA, vyučoval herectví na Florida Academy of Dramatic Arts a spolupracoval tam s divadlem Ta Fantastika. Filmu se začal věnovat v roce 1986 - nejprve jako producent a pak i jako režisér. Od roku 1995 průběžně realizoval šestidílné tematické dílo Hledání křišťálového světa a poté slavný dokument o žralocích nazvaný Carcharias - Velký bílý, který měl premiéru v roce 2001 na NBC.

Snímkem Prapodivný svět z roku 2006 poukázal na kontroverzní legální elektroodlov ryb v českých řekách. Téhož roku dokončil zatím poslední film Mýtus jménem žralok, kde se opět vrací k tématu těchto živočichů. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků