Hlavní obsah
Elton John v Pekingu Foto: ČTK/AP

Elton John v Pekingu veřejně podpořil kritika režimu Aj Wej-weje

Britský zpěvák Elton John na svém jediném koncertě v Pekingu veřejně podpořil kritika čínského režimu Aj Wej-weje. Mezi posluchači zvyklými na tuhou cenzuru v zábavním průmyslu tím vyvolal šok, informovala agentura AP.

Elton John v Pekingu Foto: ČTK/AP
Elton John v Pekingu veřejně podpořil kritika režimu Aj Wej-weje

Elton John několik minut po zahájení více než dvouhodinového nedělního koncertu publiku řekl, že své vystoupení věnuje "odvaze a talentu Aj Wej-weje". Podle svědků se davem ozvalo udivené bručení. Zmínky o světoznámém disidentském výtvarníkovi jsou totiž pro čínskou vládu choulostivou záležitostí.

Čínský umělec se prostřednictvím svých skulptur a instalací vyjadřuje především k tématům sociální nerovnosti. Loni strávil zhruba tři měsíce za mřížemi poté, co byl bez vysvětlení zatčen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu. Byl mu rovněž zabaven pas, takže nemůže vycestovat, ačkoli jeho díla vystavují přední světové galerie. Oficiálně jej čínské úřady viní z daňových úniků.

Setkali se osobně

Aj a Elton se podle AP před nedělním koncertem krátce setkali. "Mám ho velice rád," napsal výtvarník o zpěvákovi na svém twitterovém účtu.

Čínská vláda bedlivě hlídá živá vystoupení a po umělcích předem vyžaduje seznamy písní či jména vystupujících a doprovodu. Cenzoři schvalovací procedury ještě zpřísnili poté, co islandská zpěvačka Björk v roce 2008 na šanghajském koncertě skandovala "Tibet, Tibet" na konci písně Declare Independence (Vyhlaste nezávislost).

Aj Wej-wej, který je kupříkladu známý jako spoluautor návrhu olympijského stadiónu (Ptačího hnízda) v Pekingu, byl renomovaným britským časopisem Art Review minulý rok zvolen nejvlivnější uměleckou osobností roku. Čínskou vládu rozhořčil mimo jiné kritikou nedostatečné reakce úřadů na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáze než okolní objekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků