Hlavní obsah
Bestseller Vladimira Nabokova Lolita uvede jako operu pražské Národní divadlo. Foto: Patrik Borecký

Divadelní premiéry týdne ovládne Lolita, Tarzan i Zátopek

Divadelní premiéry prvního říjnového týdne se inspirovaly slavnými literárními díly, klasickými dramaty i pozoruhodnými osobnostmi. Na divadelních jevištích se objeví Lolita, Tarzan, Mirandolína i Emil Zátopek. A to v nejrůznější podobě, od činohry až po operu.

Bestseller Vladimira Nabokova Lolita uvede jako operu pražské Národní divadlo. Foto: Patrik Borecký
Divadelní premiéry týdne ovládne Lolita, Tarzan i Zátopek

Pod titulem Pan Pros (Slova, která mi nepatří) uvede 2. října divadelní spolek Jedl v prostorách Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích premiéru autorské variace dvou beckettovských témat a motivů. Inscenace je věnována třicátému výročí úmrtí irského dramatika a prozaika, nositele Nobelovy ceny za literaturu Samuela Becketta, k němuž se režisér Jan Nebeský vrací po čtvrt století. Svým výrazným tvůrčím rukopisem přetváří beckettovská témata a motivy do experimentální činohry.

Muž a žena u konce svých sil na pobřeží moře. Čas se zastavil. Vynořují se jen útržky vzpomínek. Nelze zůstat, nelze odejít. Nelze mluvit, nelze mlčet. „Ticho v Panu Prosovi dostává stejnou váhu jako slova, čím méně slov, tím lépe,“ komentuje herečka a scenáristka inscenace Lucie Trmíková. Jejím jevištním partnerem bude David Prachař.

Opera Lolita na námět knihy Vladimira Nabokova bude mít českou premiéru 3. října na scéně Stavovského divadla v nastudování Opery Národního divadla v Praze. Americký bestseller o vztahu čtyřicetiletého spisovatele Humberta ke dvanáctileté dívce Lolitě zhudebnil ruský skladatel Rodion Ščedrin, u nás známý především jako autor baletů, které složil pro svou ženu, vynikající ruskou primabalerínu Maju Pliseckou. Lolita měla světovou premiéru ve švédském překladu v prosinci 1994 ve Stockholmu. V pražské inscenaci v režii Slávy Daubnerové ztvární titulní postavu ruská sopranistka Pelageja Kurennaja v alternaci s domácí sólistkou Marií Reichelovou.

Další literární bestseller, kniha Edgara Rice Burroughse Tarzan z rodu opů, se dočká 3. října své muzikálové podoby. Muzikál s písněmi Phila Collinse vznikl pro filmové studio Walt Disney a pro Theatrical Broductions na Broadwayi v New Yorku a v české premiéře ho uvede pražské Divadlo Hybernie. Scénář Davida Henryho Hwanga je proto kromě knihou ovlivněno i filmovou podobou. V režii Libora Vaculíka titulní postavu ztvární v alternaci David Gránský, Vojtěch Drahokoupil a Peter Pecha.

Premiéru jedné z vrcholných komedií významného italského dramatika Carla Goldoniho Mirandolína uvádí 4. října činoherní soubor Národního divadla v Brně v sále Reduty.

Příběh hostinské, jejíž podnik navštěvují především muži, kteří by se rádi zabydleli i v jejím srdci, nastudoval režisér Peter Gábor, titulní roli ztvární Tereza Groszmannová.

Pro klasiku se rozhodla i dramaturgie činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy. Rovněž 4. října má na scéně Malého divadla premiéru inscenace hry norského klasika Henrika Ibsena Paní z moře. Symbolistní příběh tajuplné a s životem nespokojené Elidy Wangelové, jež je přitahována mořem jakožto metaforou volnosti, zaujal uměleckého šéfa souboru, režiséra Šimona Dominika. Elidu Wangelovou v jeho režii hraje Karolína Baranová.

Jedním ze stěžejních témat podzimní sezony je osobnost legendárního běžce Emila Zátopka. Kromě připravovaného filmu se jeho osudy nechal inspirovat i tým pražského loutkového Divadla Minor. Scénář k inscenaci, zachycující nejen Zátopkovu osobnost, ale i dobu, v níž Dana a Emil Zátopkovi žili, napsal Jan Jirků, který je i jejím režisérem. Premiéra pod názvem Zá-to-pek! se uskuteční v Minoru 6. října. Autorem loutek vytvořených pomocí 3D tisku a scény je Jakub Kopecký.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků