Hlavní obsah

Ceny Divadelních novin získali Formanovi, Uhde nebo Pavlata

Herec Michal Pavlata, dramatik Milan Uhde či otec a synové Formanovi získali ve středu v Brně ceny Sazky a Divadelních novin za mimořádné výkony na českých jevištích v minulé sezoně. Oceněna byla také choreografka Hana Litterová a představitel divadelní alternativy René Levínský. Slavnostní udělení sledoval zaplněný sál divadla Husa na provázku, domovský soubor také doprovodil večer ukázkami ze své tvorby.

Ceny Divadelních novin získali Formanovi, Uhde nebo Pavlata

Cenu za herectví bez ohledu na žánr získal Pavlata díky výkonu v roli Teache v inscenaci Americký bizon Činoherního klubu v Praze. Konkurovali mu například Milan Kňažko, Kate Aldrichová nebo Gianluca Zampieri. "Dosud jsem byl člověk bez ceny," reagoval na poctu Pavlata. Ocení prý zejména finanční prémii. "V poslední době jsem se věnoval hlavně divadlu, takže jsem zchudnul. Prachy jdou na správnou adresu," řekl.

Činoherní cenu si odnesl brněnský dramatik Uhde. Porota ocenila jeho poslední hru Zázrak v černém domě, kterou uvedlo v březnu pražské Divadlo Na zábradlí. Mezi nominovanými v této kategorii byl jediným autorem ve společnosti herců a režisérů. Uhde poděkoval kolegům, kteří mu pomáhali s psaním a inscenováním hry. Předtím se dobře bavil při skeči, v němž jej parodovali členové Husy na provázku Jiří Kniha s Jiřím Vyorálkem.

Nejlepším počinem sezóny v oblasti hudebního divadla byla semaforská Dobře placená procházka nastudovaná v Národním divadle v Praze. Pod inscenací jsou podepsáni světoznámý filmový režisér Miloš Forman a jeho synové Matěj s Petrem. Cenu Sazky a Divadelních novin získali jako tvůrčí kolektiv. Mezi kandidáty byl také šéf Městského divadla v Brně Stanislav Moša nebo skladatel Miloš Štědroň.

Forman pozdravil videonahrávkou

Režisér Forman účastníky večera pozdravil prostřednictvím videonahrávky a synům poděkoval, že ho při práci na inscenaci vzali mezi sebe. Matěj a Petr Formanovi dorazili do Brna se zpožděním, těsně před tím, než přišla na řadu jejich kategorie. "Otec asi řekne, že si peníze rozdělíme na třetiny. Potom přijde a navrhne, že si dáme partičku a o všechno nás obere v mariáši," posteskl si Matěj.

Cenu za tanec a balet získala Hana Litterová za choreografii a režii tanečního představení Balady v Národním divadle v Brně. V alternativní kategorii uspěl René Levínský jako autor hry Harila, kterou uvádělo brněnské Divadlo v 7 a půl a nezávislý soubor Nejhodnější medvídci. Ceny jsou spojeny s finanční odměnou 150 000 korun, v kategorii za herecký výkon je částka o 50 000 korun vyšší.

Celkem byly nominovány čtyři desítky osobností a projektů. Do nominací se dostaly kromě pražských scén divadla z Brna, Ostravy a Uherského Hradiště. Nejvíce želízek v ohni - osm - mělo pražské Národní divadlo. Slavnostní večer moderovaný herci Janem Budařem a Anežkou Kubátovou natočila Česká televize. Budař se objevil na začátku a vrátil se až na konci večera, mezitím jej na postu moderátora zastupovali Kniha s Vyorálkem a další brněnský herec Jiří Jelínek.

Televizní záznam předávání cen se na obrazovky dostane 13. října. Soubor Husy na provázku doprovodil večer písněmi a scénami z her Velmi modrý pták, Balada pro banditu a Shakespyré, z pásma 200 malých cigaretek a improvizační série Jiří Kniha hledá partnera. Ceny Sazky a Divadelních novin patří spolu s cenami Thálie a Alfréda Radoka k trojici nejvýznamnějších divadelních ocenění v Česku. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků