Hlavní obsah

Analogové vysílání skončí nejpozději za pět let

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák potvrdil, že analogové vysílání by mělo skončit nejdříve 10. 10. 2010, nejpozději pak 31. 12. 2012. Společnost Radiokomunikace přitom minulý týden přišla s požadavkem, aby analogové vysílání skončilo až v roce 2014.

Analogové vysílání skončí nejpozději za pět let

Generální ředitelka Radiokomunikací Jane Hannahová Dvořákovi prý později vysvětlovala, že společnost rok 2014 uváděla jako datum vypnutí posledního malého vypínače. Dvořák k tomu uvedl, že velmi dobře rozumí ekonomickým důvodům Radiokomunikací, proč požadují odklad vypnutí analogového vysílání. "Prodloužením analogu se zefektivní jejich investice do analogového vysílání," řekl Dvořák.

Dvořákovi by ale jako realističtější datum připadal 11. listopad 2011. Nevyloučil, že pokud analogové vysílání skončí v dřívějším termínu, nepodaří se novým typem vysílání pokrýt stanovených 95 až 98 procent domácností. Přechod na digitální vysílání podle něj do značné míry záleží na České televizi, kdy opustí analogové kmitočty.

Zavedení digitálního zemského vysílání (zkráceně DVB-T) divákům přinese až tři desítky nových i současných programů, a to mnohdy v lepší kvalitě. Lidé si ale budou muset pořídit buď modernější televizory, nebo je doplnit o takzvané set-top-boxy schopné zpracovat digitální signál a přenést ho do starého přijímače.

Analogové vysílání skončilo ke konci srpna na Domažlicku, jako další by měla "analogová tma" přijít na Ústecku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků