Policie kontra mafie, obojí infiltrováno špióny. Do gangu bosse Franka Costelly (Jack Nicholson) proniká vyhozený frekventant policejní školy Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), do policejních složek zase absolvent školy a Costellův chráněnec Colin Sullivan (Matt Damon). Rozehrává se drama, v němž se bývalí spolužáci jednoho dne musejí střetnout, krysy musejí vylézt na povrch.

Takový je zákon, a je od počátku jasné, že Scorsese ho bude ctít. Než je však nechá utkat se na život a na smrt, splétá síť z pátrání, podvodů, korupce, vražd a všech dalších ingrediencí, které k tomuto druhu filmu patří.

Nicholsonův koncert

V čele gangu nejen mafiánského, ale též hereckého, stojí jednoznačně Jack Nicholson. Kdyby nic víc než jeho kreaci film nenabízel, stojí za to se znovu podívat na herce v roli velkého hráče s lidskými osudy a se smrtí, potměšilého až psychopatického v neutuchající potřebě mít moc, protože peníze už v jeho životě dávno přestaly hrát hlavní roli.

Nicholson předvádí všechny podoby úchylného, vtipného i krutého Costella s bravurou, jakou je dnes málokdy na plátně vidět, je nositelem hlavního náboje filmu, který by byl bez jeho účasti popravdě až příliš rozvláčný (150 minut) a v ději místy překombinovaný a zatížený některými schválnostmi, jako je například společná Billyho a Colinova milenka či sám závěr filmu, který ho náhle posouvá skoro až k nechtěné parodii.

Také obě mladší hollywoodské hvězdy ovšem podávají velmi dobré výkony. Leonardo DiCaprio pod Scorseseho vedením (je to po filmech Gangy v New Yorku a Letec jejich třetí spolupráce) dokazuje, že zraje od filmu k filmu, od někdejšího jen charismatického kloučka z Titanicu ve výborného a proměnlivého herce, který dokázal dát postavě Billyho Costigana přesvědčivost vykořeněného muže, jemuž se hlavním smyslem života stalo nalezení vlastní identity.

Což by - zase bez jeho podání - byl v gangsterce motiv bezmála trapný. Matt Damon měl nejtěžší úlohu, protože není tak výrazný jako DiCaprio, navíc je mu typově dost podobný, což je v tomto případě pro herce skoro vražedné. Nicméně zvládl těžkou situaci velmi dobře a postupem filmu si získává i víc pozornosti diváků.

Režie nad scénářem

Herecké výkony, důraz na detaily v "práci" všech zúčastněných gaunerů a nápadité byť nepříliš četné akční scény, v jejichž ztvárnění Scorsese prokazuje svoje režijní mistrovství, jsou tedy hlavními devizami filmu, který v realizaci vystoupal dost vysoko nad scénář a tento týden se utká v kinech s dalším hereckým koncertem - Meryl Streepové ve snímku Ďábel nosí Pradu.

Skrytá identita USA, 2006 Režie: Martin Scorsese, scénář: William Monahan, hrají: Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio, Matt Damon Foto: Warnerbros Jack Nicholson a Matt Damon jako mafiánský boss a jeho chráněnec.