Britský komik známý z Ali G. Show či předávání cen MTV je proslulý svým drsným humorem na hranici vkusu. Vymyslel si postavu kazašského moderátora Borata a využívá toho, že země je na Západě prakticky neznámá, k vytváření humorných scének. Při nich motá dohromady i různé jazyky, které nemají s Kazachstánem nic společného, a to včetně češtiny.

Poté, co Cohen loni vystoupil na udělování evropských cen MTV, Kazachstánu došla trpělivost. "Nemůžeme vyloučit, že pan Cohen pracuje na něčí politickou objednávku, zaměřenou na prezentaci Kazachstánu a jeho obyvatel urážlivým způsobem," uvedl tehdy mluvčí kazašského ministerstva zahraničí a dodal, že ho budou žalovat.

Komik na to zareagoval nadšeně a pochválil pokrok v Kazachstánu slovy: "Ženy už mohou cestovat autobusem, homosexuálové nemusí nosit modré čepice a hranice dospělosti se zvedla na osm let."

Ještě více oleje do ohně přilil film Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan. Kazaši zřejmě čekají, že Bush skutečně nějak zasáhne proti britskému komikovi, i když není jasné, jak by to mohl udělat. Bush chce podle serveru aféru hlavně zmírnit.

Fotky a vtípky britského komika najdete na www.borat.tv