Švankmajer ve filmu čerpal ze dvou povídek Edgara Allana Poea (Zaživa pohřbenŠílený psychiatr) a inspirovat se nechal i postavou Markýzem de Sade. Příběh vypráví o zakřiknutém Berlotovi (Pavel Liška), který na cestě z pohřbu své matky narazí na Markýze (Jan Tříska), u nějž na zámku několik dní přenocuje. Když je Jean Berlot ve stresu, trpí nočními záchvaty zuřivosti, při nichž většinou zdemoluje celý pokoj. Zdá se mu, že jej chtějí dva zřízenci svázat do svěrací kazajky. Nakonec se sen stane skutečností...

Ani Markýz není žádný "normální" svatoušek. Vyznává libertinskou filozofii, na svém zámku nutí ženy k sexuálním hrátkám a drsně káže proti "pánbíčkářskému" pokrytectví. Důležitá je pro něj svoboda slasti, sexu a revolty. Celý příběh je prokládán Švankmajerovou animací masa, svíjejícího se kolem lepek, kostí i očních bulv, "brodících" se bahnem.

DVD dvouhodinového alegorického hororu odehrávající se ve Francii začátku 19. století má v nabídce standardní menu - film o filmu, thriler, plakát, fotogalerie a filmografie tvůrců. Nechybí ani české titulky pro neslyšící. Ve snímku se objeví i v roli psychiatra Jaroslav Dušek a Aňa Geislerová jako "lehká" děva.

Ve Švankmajerové filmografii jsou proslulé tři krátké snímky Možnosti dialogu, Zamilované maso a Jídlo. V roce natočil celovečerní hraný film na motivy pohádky K. J. Erbena Otesánek.

Recenzi snímku čtěte [zde].