Než však zbohatnu, musí mi stačit studium denního tisku. Vezměte si třeba takové Portugalce. Podle článku z Metra (8. 3.) ročně spotřebují průměrně 3,3 kg toaletního papíru (čím dále na sever, tak je to číslo vyšší, Švédi spotřebují 18,6 kg). O dva dny později zase psali v MF Dnes, že Portugalci nejpozději uléhají ke spánku. Předpokládám, že v obou případech šlo o výzkum v rámci Evropy, protože si dovedu představit, jaká čísla by (díky přímé úměře) vyšla třeba v Mauritánii. A z toho plyne, že v těch novinách... Co z toho vlastně plyne?

Boris Vian, francouzský patafyzik, jazzový trumpeťák a hlavně výtečný spisovatel, si z těchto montovaných souvislostí dělal legraci ve své slavné povídce Vlkodlak: Motocyklista při tom přišel o jedno varle, následkem čehož se mu snížila ostrost sluchu o třicet devět procent. Vian je sice už téměř půl století na pravdě boží (v nějaké její šílené variantě), věřím však, že i tam má čas radovat se ze života. Posílám mu někam do Vesmírného Univerza poste restante anotaci z jedné knižní záložky, aby věděl jak se tady na Zemi snažíme a jak daleko jsme se už dostali: V posledních letech se objevuje stále více pokusů o souhrnné vyjádření úrovně lidského rozvoje formou agregovaných číselných ukazatelů (indexů). Přibývají nejen v tradičních oblastech, jako je ekonomika a sociální rozvoj, ale také v dozrávajících komplexních oblastech celkové kvality lidského života a udržitelného rozvoje.

Samým leknutím jsem si zapomněl zapsat, co to bylo za úžasnou knihu. Měřit štěstí formou agregovaných číselných ukazatelů, to je etuda pro několik rolí toaletního papíru!

www.forum.lide.cz/

Před 14 dny jsem psal o Brownově Šifře mistra Leonarda a o čtenářské diskusi k ní. Poslední dobou mě podobné debaty zajímají mnohem více než odborné recenze či kritické studie. Jak lidi čtou a co si o tom myslí, upřímné žvásty i falešné, ale bystré postřehy. Tady by mohli literární vědci agregovat do alelujá. V menu ze souboru Knižní tvorba, poezie vstupte do podsouboru Lidé od umění. Vian tu má 28 příspěvků. ...už si asi nikdy nebudu jistá, jestli je správně "jean-paul sartre" nebo "jean-sol patre". Poznámka k románu Červená tráva.

www.fz.wz.cz/oautorovi/vian.htm

Pokud si na internetu nějaký Vianův text chcete přečíst, tak zkuste třeba povídku Láska je slepá. Jak to bylo, když padla na město afrodiziakální mlha. A jak to skončilo: Konala se velká porada, neboť hrozba byla pořádná. Avšak rychle se nalezlo řešení, protože lidský génius má mnoho fazet, a tak když se mlha rozptýlila, což zaznamenaly speciální detekční přístroje, mohl život šťastně pokračovat, neboť lidé si navzájem vydrápali oči.