„Jsem šťastný, protože kudy chodím, všude slyším ahoj. Naše PR agentura mi řekla, že jsme měli před začátkem veletrhu tolik tiskových ohlasů v Německu, Rakousku a Švýcarsku jako žádná jiná země na veletrhu. Dostali jsme se na titulní stránku Frankfurter Allgemeine Zeitung, na které nebyla kultura roky,“ řekl Právu.

„To svědčí o zájmu německých médií. Na stánku je plno. Doufám, že autoři, překladatelé a nakladatelé budou mít odvahu s novými jmény českých autorů na německé scéně dále pracovat. Takový je náš cíl,“ dodal.

Čeští autoři se zapojili do veletržních besed. Jáchym Topol, Pavel Kohout, Radka Denemarková a další se vyjadřovali k aktuálním tématům světa i literatury. Posledně jmenovaná je s Jaroslavem Rudišem, Tomášem Glancem a Jiřím Přibáněm velvyslankyní české delegace čítající na pětapadesát autorů.

Zájem o stěnu Milana Kudnery.

Zájem o stěnu Milana Kundery.

FOTO: František Cinger, Právo

Návštěvníky veletrhu oslovuje nejen republikový stánek tvorby určené dospělým čtenářům, který připomíná blížící se devadesátiny brněnského rodáka Milana Kundery. V hale věnované tvorbě pro děti poutá pozornost i druhý stánek.

„Na něm působí jako velvyslanci Iva Procházková a Petr Sís,“ vysvětlil Krafl. „Hledali jsme způsob, jak poradit německy mluvícím partnerům a návštěvníkům, aby se věnovali i těm, které neznají, nebo znají třeba jen jeden překlad. Věříme, že je s pomocí známějších autorů dokáží zaujmout.“

Na snímku Pavel Kohout (vlevo) a Petr Sís

Na snímku Pavel Kohout (vlevo) a Petr Sís

FOTO: ČTK

Stellingové cenu přeju, říká Rudiš

Na českém stánku, kde se střídali Tereza Boučková, Martin Vopěnka, Petr Borkovec, Kateřina Tučková, Agáta Pilátová a další, četl ze své knihy i Jaroslav Rudiš.

„Jsem moc rád, že Anke Stellingová dostala Cenu Lipského knižního veletrhu. Román Schäfchen im Trockenen je moc pěkná, tragikomická knížka o dnešním Berlíně. Je to taková studie současné společnosti,“ řekl Právu.

Zájem o setkání s Jaroslavem Rudišem a jeho knihou Winterbergova poslední cesta byl velký.

Setkání s Jaroslavem Rudišem a jeho knihou Winterbergova poslední cesta.

FOTO: František Cinger, Právo

„Všichni jsme se skamarádili, zúčastnili jsme se totiž řady společných akcí. Každý z nás to přál druhému. Moc si vážím samotné nominace. Pomohla také mé knížce Winterbergs letzte Reise. Anke by se určitě také radovala, kdybych cenu dostal já,“ dodal.