A právě na takové a podobných představách ze světa fantazie je založený příběh muzikálové pohádky o splněných přáních Big. V ČR ho uvidí poprvé v sobotu publikum hudební scény Městského divadla Brno, které ho odehraje ve středoevropské premiéře.

A stejně jako ve slavné filmové předloze, kde se ve snímku Big (Velký 1988) poprvé silně světu zviditelnil Tom Hanks, se i v brněnském divadelním zpracování ocitá třináctiletý chlapec zázrakem ve světě dospělých, byť jeho duše zůstává dětskou. Také na jevišti divadla v Lidické ulici se objeví scéna z hračkářství, na jehož podlaze jsou obří klávesy, na nichž lze skutečně hrát, a malé i velké diváky čeká řada podobných okamžiků s milým humorem a vynikající muzikou.

Režisér muzikálu Big Petr Gazdík se svými syny Josefem (vpravo) a Adamem, kteří alternují hlavní dětskou roli.

Režisér muzikálu Big Petr Gazdík se svými syny Josefem (vpravo) a Adamem, kteří alternují hlavní dětskou roli.

FOTO: PRÁVO - Miroslav Homola

„V inscenaci sice nebudou takové technické vymoženosti, jako nad hlavami diváků letící kouzelná chůva ve slavné Mary Poppins, ale věřím, že i tento příběh dokáže zaujmout kouzelnou hravostí a například také muzikálností, kdy dojem ze skvělé hudby pomáhá vytvářet čtyřicetičlenný orchestr. Skladby jsou ve vlastním aranžmá a texty písní budou v češtině,“ říká režisér představení Petr Gazdík, který v tomto případě vede z celkem 60 účinkujících herců i 27 dětí ve věku od devíti do 15 let.

„V divadle jsem už na práci s dětmi zřejmě specialista, asi jsem se dostatečně osvědčil už ve zmíněné Mary Poppins,“ říká s nadsázkou Gazdík, který režíruje i své syny Josefa a Adama. Kluci, jako již zkušení dětští herci alternují hlavní dětskou roli. „Všechny děti zapojení do příběhu velmi baví a zůstávají na zkouškách i ve chvílích, kdy mohou mít pauzu a ze sálu odejít. Upřímně jsem však rád, že u nás nepanuje taková legislativa při práci dětí v divadle, jako třeba v zámoří, kdy například děti musí být pod neustálým speciálním dozorem a pro jedinou hlavní roli musí být dalších sedm alternací,“ popsal režisér. V dospělých rolích se jako třicetiletý Josh Baskin předvedou Jan Brožek či Jonáš Florian. Za hudebním nastudováním stojí a orchestr povedou Dan Kalousek a Jakub Žídek. O scénu, kde se budou po „rozsvícení“ vypínače střídat jednotlivé obrazy, se podepsal Emil Konečný.  Vydatnou pomocí při vytváření těchto obrazů jsou videoprojekce Petra Hlouška. A protože jde v příběhu i o hračky, množství z nich do jevištních dekorací dodali po výzvě věrní diváci městského divadla.