Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů. Pro všechny návštěvníky jsou zdarma.

Takhle to vypadalo loni na Puškinově náměstí, letos ---

Takhle to vypadalo loni na Puškinově náměstí, letos se tam bude konat sousedská soutěž o nejlepší jídlo z brambor.

FOTO: Jan Hromádko

Program akcí je různorodý a pro všechny věkové kategorie: od koncertů a divadel, přes tvůrčí dílny a hry pro děti, až k ochutnávkám specialit jak místních obyvatel, tak i zahraniční exotické kuchyně.

Akademie výtvarných umění v Praze kreativně zapojí i ty nejmenší.

Akademie výtvarných umění v Praze kreativně zapojí i ty nejmenší.

FOTO: Dita Havránková

"Budeme tancovat swing, učit se vyrábět šperky nebo tzv. barefootové (bosé) boty a sousedé z Íránu představí svou kuchyni. Snad se opět také pro veřejnost otevřou dveře Akademie výtvarných umění v Praze," uvedl organizátor akce Jiří Knitl.

Pořadatelé akce se snaží o to, aby slavnost byla co nejvíce sousedská. „Máme velkou radost, že se k nám letos přidá i vice místních lidi, kteří s nadšením a dobrovolné připraví workshop nebo předvedou, co umí,“ uvedla organizátorka akce na Puškinově náměstí Sonia Ennafaa.

Na Malostranském náměsti si loni mohli zájemci zahrát pingpong

Na Malostranském náměsti si loni mohli zájemci zahrát třeba i pingpong.

FOTO: Ondřej Zika

Pořadatelka Kristýna Boková zve návštěvníky do Karlína na tančírnu swingu nebo na rodinné hry, do kterých se zájemci mohou zapojit po celý den. „S čajovnou dáme čaj o páté, samozřejmě s náležitou porcí něčeho dobrého,” dodala Boková.

Seznam lokalit i programu jedenáctého ročníku akce je zveřejněn na stránkách zazitmestojinak.cz.