„Jsem moc rád, že organizátoři připomněli historii rodu, který zanechal stopu na tváři městské části a celého našeho města. Staré Město, Nové Město, Josefov a Hradčany byly základem Prahy až do 19. století. Jsem nesmírně hrdý na tuto dobu. Jak řekl Saša Hemala: Který starosta by nechtěl, aby jeho městská část byla středem zeměkoule? A v období nejvýznamnějšího Lucemburka, kterým byl Karel IV., Praha opravdu středem zeměkoule byla. Na to, myslím, můžeme být trošku hrdí,“ řekl na zahájení výstavy starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

K největším lákadlům patří repliky korunovačních klenotů od zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova. Svatováclavskou korunu nechal vyrobit Karel IV. pro svou korunovaci v roce 1347. Následně jí byli korunováni všichni králové a císaři až do 19. století.

Sedlecká monstrance, jedna z nejvýznamnějších památek středověkého zlatnictví

Sedlecká monstrance, jedna z nejvýznamnějších památek středověkého zlatnictví

FOTO: Stanislav Dvořák, Novinky

Varhanové dělo

Varhanové dělo

FOTO: Stanislav Dvořák, Novinky

Říšská koruna

Říšská koruna

FOTO: Magičtí Lucemburkové

Vedle ní je vystavena Říšská koruna, která vznikla v Německu v 10. až 12. století a je součástí korunovačních klenotů Svaté říše římské.

Milovníky staré literatury zaujmou vzácné knihy z knihovny Václava IV., která prý čítala stovky titulů, ale jen máloco se dochovalo. K největším exponátům patří modely hradů a model varhanového děla. Putovní výstavu vidělo v Ostravě, Opavě a na Zámku Loučeň přes 30 000 lidí. Z Prahy by měla pokračovat do Olomouce a Plzně.