Nutno hned říci, že kdo by čekal příběh policisty Martina Servaze řešícího v Toulouse či Pyrenejích spletité příběhy lidských duší nebo snahu teroristů zasáhnout společnost, bude zklamán. Po výjimečných knihách Mráz, Kruh a Tma se Minier rozhodl vydat do Spojených států a zcela jiným stylem, než jakým psal dosud, vypovědět příběh šestnáctiletého Henryho Deana Walkera.

Ten žije na Glass Islandu, což je ostrov severně od Seattlu. Vychovávají ho dvě ženy, France a Liv, které úzkostlivě dbají na to, aby veřejně neexistoval. Ani na Facebooku nesmí mít svou fotku. Henry je proto přesvědčen o tom, že s jeho existencí je spojena nějaká záhada.

O to víc je šťasten, že získá přátelství Charlieho, Johnyho, dívky Kayle, a zvlášť Naomi, kterou miluje. Jenomže ta je jednoho dne po hádce, při které mu sdělila úmysl se s ním rozejít, nalezena mrtvá a on se stane hlavním podezřelým.

Nejpřekvapivější je změna Minierova stylu vyprávění. Ty tam jsou zdlouhavé filozofické úvahy o životě a jeho zákrutách. Při čtení jeho novinky si znalý čtenář připomene americkou tvrdou školu a jazyk Raymonda Chandlera nebo Dashiella Hammetta.

Mnoho odkazů na filmy, hvězdy stříbrného plátna nebo popmusic dává jasně najevo, že jde o dnešní svět, a nejen o jeho pozlátko. Minier potvrdil svou literární kvalitu.

Bernard Minier: Zkurvenej příběh
XYZ, přeložil Jiří Žák, 624 stran, 399 Kč

Celkové hodnocení: 85 % 

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: