Ze seznamu filmů bude vybráno pět nominací, které slavnostně vyhlásí 24. ledna. Předání Oscarů pak proběhne 26. února.

Za favorita momentálně platí německá komedie Toni Erdmann. V té se starý osamělý učitel Winfried vydá za dcerou pracující pro ropnou společnost v Rumunsku. Ines, která se tváří upjatě a hovoří korporátním newspeakem, nemá nikdy čas a už první setkání v Bukurešti dopadne trapně. Neřekne sice přímo, že jí přítomnost otce vadí, ale náznaků vidíme víc než dost. Otec, ve snaze navázat nějakou komunikaci, oblékne absurdní převlek a pronásleduje dceru v práci.

Tým filmu Toni Erdmann: režisérka Maren Adeová čtvrtá zleva, herec Peter Simonischek pátý.

Tým filmu Toni Erdmann: režisérka Maren Adeová čtvrtá zleva, herec Peter Simonischek pátý.

FOTO: ČTK/AP

Do seznamu se propracoval také australský film Tanna, natočený v Pacifiku, který získal cenu diváků na festivalu v Benátkách, nebo kanadské drama Xaviera Dolana It's Only the End of the World (Je to jen konec světa), jež ocenila porota v Cannes. Švédsko uspělo s komedií Muž jménem Ove a Švýcarsko s filmem Můj život cuketky. Ve hře je i íránské drama Salesman, ruský Ráj a norská Králova volba.

Česko vyslalo do boje komedii Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky. Absurdní komedie se vrací k tématu mnichovské dohody. Devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Eduardu Daladierovi, se v ní zmocní český novinář Pavel a papouškovy citace Daladiera pak způsobí mezinárodní skandál.

Happy End od Jana Sasky

Happy End od Jana Sasky

FOTO: FAMU

V oblasti animovaných filmů se dostal český Happy End, krátký snímek Jana Sasky z pražské FAMU, do užšího výběru deseti filmů. Neznamená to ale automaticky, že bude nominován.

Černá komedie se šťastným koncem o myslivcích, traktoristovi a mrtvole měla zatím úspěchy na festivalech a na Českých lvech 2015 se Happy End dostal do nominací na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Pronikl také na přehlídku La Quinzaine des Réalisateurs v Cannes.