Hlavní obsah

Ivan Trojan je podruhé Anděl Páně

Právo, Věra Míšková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve studiu na Kavčích horách se rozklenulo nebe. Pán Bůh si narovnal plášť a s rozzlobeným výrazem pravil: „Petroneli, co to zase tropíte?” Namísto zlatovlasého anděla však odpověděl čert Uriáš: „My? Nic, …něco nám tady spadlo, …a já už budu muset jít.”

Foto: Marlene Film Production/Česká televize

Pán Bůh a všichni svatí, andělíčky (Boni Pueri) čerta Jiřího Dvořáka nevyjímaje.

Článek

Poslední natáčecí den filmové pohádky scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně 2 se chýlí ke konci, ale točí se začátek: Pán Bůh Jiří Bartoška, stejně jako v prvním filmu, pošle anděla Ivana Trojana a čerta Jiřího Dvořáka dolů na Zem, do nového příběhu. Je svatého Mikuláše, svatý Matěj se líně válí na peci a dva výtečníky čeká cesta mezi lidi.

Zatím jsou ale v nebi, které kromě několika rekvizit tvoří jen modré plátno (vše ostatní dodělají počítačoví grafici pomocí CGI efektů), a než se celá scéna připraví, usadí se v šatně a opakují si dialogy, z nichž je zřejmé, že kamenem jejich nového „úrazu“ je jablko Poznání, které díky jejich věčným tahanicím spadlo a zakutálelo se až na matičku Zemi.

„Víte, co se stane tomu, kdo utrhne jablko ze stromu Poznání? Bude vědět všechno,“ dí přísně Bůh a Petronel se vyjeví: Úplně všechno? To přece nejde...“

Foto: Marlene Film Production/Česká televize

Bůh Jiří Bartoška a Ježíšek Viktor Antonio

Jiří Bartoška si zapálí cigaretu a pokračuje: „A já řeknu: Jestli tu to jablko nebude do zítřejšího rozednění, než kohout třikrát zakokrhá, udělám z vás obou hvězdnou mlhovinu.“ Načež Jiří Dvořák s Ivanem Trojanem svorně zakvílí: „Hvězdnou mlhovinu nééé…“

Andělský chór a pravnuci

Dialog je připraven, scéna ještě ne, a tak se ptám, jaký to byl po jedenácti letech návrat k filmu, který už se stačil zařadit mezi pohádkové evergreeny. Připadá jim dvojka stejně vtipná jako jednička?

„Samozřejmě se snažíme, aby to bylo vtipné, a myslím, že Marek Epstein s Jirkou Strachem k tomu napsali dobrý základ. Ale vědět dopředu to nelze,“ říká Ivan Trojan. „Já se při natáčení nikdy moc nebavím, a tohle bylo navíc nejnáročnější, jaké jsem s Jirkou zažil. Je to noční pohádka, odehrává se na Mikuláše, kdy koleda začíná po setmění. Měli jsme mnoho směn od čtyř odpoledne do čtyř do rána, někdy i déle. A pro mě jsou nočky nejhorší, protože neumím přes den spát. Opravdu nic nebylo zadarmo – takže pokud to bude zábava, a my v to doufáme, tak přímou úměrou k tomu, jak to bylo těžké.“

Foto: Marlene Film Production/Česká televize

Režisér Jiří Strach kontroluje spícího Ježíška v náručí Panny Marie (Klára Issová) a svatého Josefa (Abrháma). Bůh si na to vzal brýle.

Jiří Bartoška připomíná starou zkušenost, že čím víc se baví tvůrci na place, tím méně diváci v kině, a naopak, ale – snad že měl méně natáčecích dnů, protože Bůh je jen v nebi – dodává:

„Je to příjemné, včera tu bylo pětadvacet dětí jako andělský chór, měly kouzelné blonďaté paručky a kostýmy, nádherně zpívaly. Byly dokonalé – až mě fascinovalo, že tu dvanáctihodinovou směnu vydrží. Takže to bylo fajn a Gábina Osvaldová to přesně komentovala: ,Aspoň moji pravnuci, když už bábu neuvidí živou, můžou se kouknout na obrazovce. A je to pravda, pohádky se vysílají pořád.“

Chemie a katolíci

Jiří Strach se po úspěchu Anděla Páně pokračování dost dlouho bránil. „Jenže pak Marek Epstein přinesl scénář, a bylo to jasné…

Oba jsme respektovali názory diváků na jedničku – dali mi jasně najevo, že co se odehrává v nebi, je vtipnější než na Zemi, a když je na plátně Petronel a Uriáš, je to vtipné, zatímco když tam nejsou, trošku si to sedá na zadek. Měli pravdu, chemie mezi těmi dvěma je úžasná už od jedničky, a teď bych řekl, že je ještě zralejší. Ivan Trojan a Jiří Dvořák spolu sice hráli tehdy poprvé, ale já jsem s nimi pak celých těch jedenáct let točil, jejich i naši vzájemnost pěstoval a trénoval. Takže Epstein dostal zadání, aby je téměř nepustil z obrazu.“

Spousta vtipů byla už v Andělovi Páně poněkud „katolicky nekorektní“, a tak se ptám režiséra, který je sám věřící, a přesto jsou tyto fórky právě jeho dílem, jak na ně katolíci reagují. A ten se jen směje: „Přišel se na nás podívat ministr kultury a bývalý katolický kněz Daniel Herman – prý jen tak na chvilku. Zůstal čtyři hodiny a smál se, až se za břicho popadal.“

Oříškem se ale může jevit i opačný fakt: v ateistických Čechách nemusí každý vtipům, které vycházejí z náboženství, rozumět.

„Snažím se to vymýšlet tak, aby ten, kdo to zná, fóry vzal a zasmál se, ale aby toho, kdo nekapíruje, nerušily. Ostatně vycházím jen z všeobecných znalostí: že je svatý Petr u nebeské brány, ví snad každý. A když zkouší duši, kterou hraje Jiřina Bohdalová a jejíž postava neví nic, tak jí říká: ,Budeš chodit na doučování a profesor Akvinský si tě pak přezkouší!‘

Tomáš Akvinský byl největší teolog středověku, ale kdo to neví, pro toho je to prostě nějaký profesor... Popravdě chci i takovými narážkami čelit tomu, že by naše pohádka byla podbízivá za každou cenu, snažím se akcentovat vzdělanějšího diváka, který si to zkrátka užije maličko víc.“

Vedle Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka hrají Anička Čtvrtníčková, Vica Kerekes, Vojtěch Dyk, Pavel Liška, Stanislav Majer, Marek Taclík, Bolek Polívka i Marian Labuda. A v nebi se s Pánem Bohem Jiřím Bartoškou sejdou svatá Klára (Issová), Gabriela (Osvaldová), Lucie (Bílá) a namísto svaté Anny (Geislerové), která těsně před natáčením onemocněla, svatý Matěj (Hádek).

Foto: Marlene Film Production/Česká televize

Mezi svaté přibyla i Lucie (Bílá).

Do kin vstoupí Anděl Páně 2, který natočila společnost Marlene Film Production v koprodukci s Českou televizí, v adventním čase, 1. prosince 2016, distributorem je společnost Falcon.

Anděl Páně 2 v číslech

Pohádka je zasazena do zimního období, jemuž se vzhledem k charakteru letošní zimy muselo pomoci: na dosněžení se spotřebovalo 250 velkých pytlů sněhu vyrobeného z papírové drti.

Hledání kouzelného jablka ztěžují Petronelovi s Uriášem i další jablíčka prodávaná na trhu. Celkem bylo spotřebováno 750 kg jablek. To, které bylo použito jako jablko Poznání, je odrůda Pink Lady.

Speciálně pro film bylo vytvořeno

30 nových dekorací, použilo se přes 300 kostýmů, většina jich už byla ušita dříve, ale zcela nově šitý je například kostým pro Bolka Polívku, který hraje hamižného majitele krejčovské dílny. Pro Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka byly připraveny dvě sady kostýmů

Byly vyrobeny dva páry speciálních vylehčených křídel, které jsou věrnou kopií původních andělských perutí, ale umožnují Ivanu Trojanovi příjemnější pohyb.

Nejdražší dekorací bylo náměstí s tržištěm a obchody na hradě v Ledči nad Sázavou. Výroba kulis a dekorací trvala tři měsíce včetně ateliérových staveb. Mezi rekvizitami, které produkce musela speciálně vyrábět, vede párkařský vozík, který ve filmu obsluhuje Vojtěch Dyk. A bylo třeba sehnat také například šicí stroje z konce 19. století.

Ve filmu hrají 2 koně, 4 myši, 10 slepic a králíků, mrtvé prase, 30 kaprů, 6 amurů a 11 pstruhů.

Reklama

Výběr článků

Načítám