"Protože jsme zaměření na všechny cílové skupiny, má akce tři různé části, konference je pro odborníky z oblasti designu a marketingu, soutěž Talent designu je zajímavá pro studenty vysokých škol uměleckých oborů a část Design v ulicích touží širokou veřejnost v oblasti designu trošku vzdělávat," uvedla Daňková.

Zlínský zámek představí vývoj českého designu v posledních letech. "Výstava Generace představuje nejlepší český design za posledních pět let, v republice taková shrnující výstava ještě neproběhla," podotkla Bačová. Připraveny budou také kreativní dílny, na zlínském zámku si lidé budou moci zakoupit práce profesionálních a amatérských designérů i studentů.

Na hlavním zlínském náměstí Míru jsou lidem přístupné obytné moduly vizovické společnosti Koma, z jejích modulů je také sestavený český pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. V modulech se budou prezentovat významné designové firmy i české vysoké školy, které se designem zabývají. "Lidé často chápou design jako něco nedosažitelného, chtěli jsme ukázat, že by měl nebo mohl patřit do jejich života," uvedla organizátorka Adéla Bačová.

Odborný program bude soustředěn do dvoudenní konference zaměřené na vzájemné působení designu a marketingu.

V pátek bude předána cena Talent designu, do šestého ročníku soutěže se přihlásilo několik stovek studentů designu. Loni se vítězkou stala Maria Nina Václavková ze Západočeské univerzity v Plzni, uspěla se svým návrhem dámské obuvi inspirované pravěkem. Zlin Design Week potrvá do neděle, o víkendu budou ještě lidem přístupné výstavy a moduly na náměstí.