„Dražbu začali na částce 520 tisíc liber, tedy 18 miliónů korun, ale nikdo neprojevil zájem. Jinak se ale díla českých malířů prodávala dobře. Na sále sice bylo jen třicet dražitelů, ale hodně zájemců dražilo po telefonu. Já bych to označil celkově za úspěch,“ řekl pro Právo Martin Kodl, který se londýnské aukce účastnil.

Největším překvapením dražby byl obraz Otakara Kubína s názvem Kubistická postava. Cena se i s přirážkou vyšplhala 170 500 liber (téměř šest miliónů korun), přičemž nejoptimističtější odhad Sotheby’s zněl na 120 tisíc liber.

Obraz Otakara Kubína s názvem Kubistická postava.

Obraz Otakara Kubína s názvem Kubistická postava.

FOTO: Repro aukční katalog.

Podle Kodla, který sám na pražské aukci 30. listopadu nabízí za 12 miliónů korun obraz Sen od Toyen, byla za londýnským neúspěchem s českou surrealistkou nadsazená cena. „Navíc obraz působil moc agresívně. My v Praze nabídneme lyrickou podobu tvorby Toyen a jsem přesvědčen, že budeme úspěšnější než Sotheby’s,“ tvrdí Kodl.

Dosud nejdražší dílo Toyen se prodalo v Praze na aukci Pictury v březnu 2009 za 23,3 miliónu korun. Obraz nazvaný Spící pocházel z Velké Británie.