Pod malbou Modrý pokoj z roku 1901 se díky moderním technologiím podařilo najít malbu muže, který si vousatou tvář podpírá rukou. Na jeho prstech jsou zřetelně vidět tři prsteny. Oblečen je do kabátu a na krku má uvázaného motýlka. Kurátoři podle AP potvrdili, že jde skutečně o Picassovo dílo, které namaloval před Modrým pokojem.

„Je to skutečně jeden z těch momentů, které dělají naši práci mimořádnou. Další reakce byla: Dobře, ale kdo to je? Již na zodpovězení této otázky pracujeme,” uvedla podle britského serveru Telegraph.co.uk konzervátorka Patricia Faverová z Phillips Collection, která se podílela na odkrytí objevené malby.

Experti zatím podle serveru vyloučili, že by mohlo jít o umělcův autoportrét. Jednou z možností by podle nich mohlo být, že je na plátně zachycen pařížský obchodník s uměním Ambrose Villard. K potvrzení této domněnky však zatím chybí jakákoli dokumentace, takže pátrání po identitě tohoto muže nadále pokračuje.

Obraz Modrý pokoj je ve washingtonské galerii od roku 1927. Konzervátoři podle serveru Telegraph.co.uk již delší dobu předpokládali, že by pod malbou Modrý pokoj mohlo být něco skryto. Malba pak byla objevena již před pěti lety, ale teprve nyní experti zveřejnili výsledky své práce. Skryté malby byly objeveny již dříve i u některých jiných Picassových děl.