Bohužel tím v případě Jiráského uškodila kvalitě a těm nejmíň povedeným kouskům stejně nepomohla, některé totiž nebyly ani zralé na realizaci a pro další bylo zase nedělního večera škoda.

Adeptem pro jinou příležitost je i včerejší Hrdina Ireny Obermannové, v němž se párek bezdomovců rozhádá nad kojencem v popelnici – zrovna ve chvíli, kdy se Ferda (Marek Taclík) začne naparovat před novináři jako zachránce a skočí po šanci stát se filmovým hrdinou. Jde bohužel o příběh skrznaskrz sentimentální, což mrzí i kvůli Taclíkovi, který má komediální talent.

Následující Situace v kuchyni podle Martiny Formanové sice rozvíjí banální historku, jak se rodiče snaží ve škole vyžehlit synův průšvih, ale naštěstí ne s tou všepronikající sentimentalitou jako Hrdina.

Před ní chrání hysterie matky (Vanda Hybnerová) a kousavá skepse nahluchlého dědy i ambivalence obou postav, kdy se svědek jejich sporů nakonec ani jednomu z nich nediví.

Oba scénáře Martiny Formanové (napsala pro tento cyklus ještě Mokré tričko) ale nabízely přece jen o dost víc, než se Petru Zahrádkovi povedlo natočit.

Mnohem lepší dojem zanechalo Dobrodružství – dobře napsaný, zrežírovaný i zahraný příběh jednoho horkého dne, kdy se výlet do bývalého vojenského prostoru promění v polední můru. Zatímco ona trčí se synem v lese dlouhé hodiny bez vody, manžel (Luboš Veselý) bloudí a marně hledá cestu zpátky k nim.

Odkázán na pomoc zhulené trojice v dodávce podlehne náhodnému erotickému dobrodružství, načež zjistí, že se stal obětí drsné hry, která ho stojí víc než na chvíli ztracenou důstojnost.

Výborný výsledek se zjevně úsporným rozpočtem, jen konec budí trochu nejistoty, zda nejde o alternativní kratší verzi.

Škoda že na Jiráského zajímavou Družičku se nenašlo víc peněz. Zasloužil by si to nejen scénář s ambicemi, které dalece přesahovaly úroveň cyklu, ale i talentovaná šestnáctiletá představitelka hlavní role. Ušetřit se dalo bohatě při výběru textů – bakalářského smetí mezi nimi bylo ažaž.

Opravdu škoda by totiž byla jen Manželky s vynikající Lindou Rybovou, filmu na hraně černé komedie a hororu podle povídky Ivana Klímy.