Devětašedesátiletý britský textař a libretista Rice je podepsán spolu s Andrewem Lloydem Webberem pod takovými muzikály, jako jsou Jesus Christ Superstar nebo Evita, a se členy švédské skupiny ABBA zase uvedl muzikál Chess.

Je však autorem libret i k takovým muzikálům, jako je Lví král, Aida, Kráska a zvíře nebo Čaroděj ze země Oz. V roce 1994 ho povýšila britská královna Alžběta do rytířského stavu a smí tak používat titul sir Timothy.

Show byla opravdu dobrá, moc se mi líbila

Do Ostravy dorazil v doprovodu Michaela Prostějovského, který do češtiny přebásnil většinu jeho libret, jen na pár hodin. Přijel proto, aby viděl muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, který se v roce 1968 stal prvním veřejně provedeným dílem dvojice Rice–Webber.

„Když se dozvím, že je někde na světě opravdu nějaká zajímavá show, samozřejmě rád přijedu. V tomto případě jsem se dozvěděl, že Michael Prostějovský dělá hezké verze mých děl, a tak jsem přijel,“ zdůvodnil Rice cestu do moravskoslezské metropole.

Po představení poděkoval hercům před doslova nabitým divadelním sálem, rozdal pár komplimentů a úsměvů, a odjel do Prahy.

„Show byla opravdu dobrá, moc se mi líbila,“ řekl Rice, který se před ostravským publikem projevil jako usměvavý dobrák.

Do divadla přišel v teniskách s vysvětlením, že drobná provokace nikdy neškodí. A na dotaz, jak by se líbilo ostravské provedení muzikálu za Atlantikem, odpověděl, že by se zřejmě setkalo s nepochopením. „Protože to bylo v češtině,“ usmál se na vysvětlenou.

Držitel čtyř Cen Tony a tří Oscarů pochválil i Prostějovského, jenž jeho dílo přebásnil do češtiny. „Musím říct, že není jednoduché Josefa přeložit, protože to je opravdu velmi náročné představení. Michael Prostějovský udělal opravdu velký kus práce, a to nejen na tomto muzikálu, ale i na mých dalších, které se v Čechách hrají nebo budou hrát, takže mu dlužím hodně peněz. A on mi dluží ještě víc,“ vykládal Rice se smíchem a prozradil, že za více než čtyřicet let viděl Josefa a jeho úžasný pestrobarevný plášť snad na všech kontinentech ve zhruba třech stech provedení. „Po dnešku ale jen jednou v češtině,“ ujistil.

V Čechách byl Rice v sobotu potřetí, v Ostravě poprvé. V roce 1998 zavítal na muzikál Evita do pražské Spirály. O třináct let později se vrátil na nové nastudování Jesus Christ Superstar, které uvedlo Hudební divadlo Karlín. Porovnávat nastudování jednotlivých muzikálů u nás nechtěl. „To se nedá porovnávat, všechny byly skvělé,“ prohlásil.

Zda dorazí i na premiéru Evity, kterou Národní divadlo moravskoslezské chystá na 20. března příštího roku, zatím nevěděl. „Určitě bych se chtěl přijet podívat, hlavně ale budu rád, když se Evita povede,“ popřál Ostravě.