De Forestová, která vystupuje bosa, získala pro svou zemi už třetí vítězství v soutěži. Na druhém místě v Malmö skončil Ázerbájdžánec Farid Mammadov a na třetím ukrajinská zpěvačka Zlata Ogněvičová.

Ve srovnání s předchozími roky spíše střídmé a sebeironické finále podle agentury DPA sledovalo odhadem 125 milionů televizních diváků a přímo v Malmö zhruba 11.000 lidí.

Bylo to nepopsatelné. Při vyhlašování výsledků jsem nervozitou skoro umřela.Emmelie de Forestová

Vítězství de Forestové vyvolalo v její vlasti bezbřehé nadšení. Kodaňští fanoušci zpívali Sejren er vor (Vítězství je naše) - stejně jako po senzačním finálovém vítězství Dánska nad Německem na fotbalovém mistrovství Evropy v roce 1992. Extází neustále opakovaného refrénu vítězné písně se podle agentury DPA otřásaly i vlaky, jimiž se Dánové vraceli z Malmö, vzdáleného jen 16 kilometrů přes úžinu Öresund.

Sama vítězka se svěřila dánské rozhlasové stanici DR: "Bylo to nepopsatelné. Při vyhlašování výsledků jsem nervozitou skoro umřela."

Dnes v podvečer se de Forestová ukáže domácím fanouškům v kodaňském zábavním parku Tivoli.

Dvacetiletá Dánka s hlasem připomínajícím Shakiru byla dlouho pokládána za favoritku a byla středem mediálního zájmu i kvůli svému příbuzenskému vztahu s britskou královskou rodinou. Její dědeček byl údajně nemanželským synem krále Eduarda VII., a zpěvačka tak je prapravnučkou bývalé britské královny Viktorie a příbuznou dnešní panovnice Alžběty II.

Čechy Eurovize nezajímá

Eurovize, která se poprvé uskutečnila v roce 1957, se letos účastnilo 39 zemí a ve finále vystoupili kandidáti 26 zemí. Česká republika se soutěže neúčastní od roku 2010 kvůli malému zájmu českého publika. O úspěchu či neúspěchu interpretů rozhodují hlasováním přímo televizní diváci.

Loni soutěž vyhrála v ázerbájdžánském Baku švédská zpěvačka Loreen. Proto se letošní finále konalo ve Švédsku.

V roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska. V roce 1974 v ní uspěla do té doby nepříliš známá švédská skupina ABBA s hitem Waterloo. Mezi vítěze patří také Cliff Richard nebo Céline Dionová.