"Jsme rádi, že se Portishead připojí ke jménům jako Radiohead, PJ Harvey, Tom Waits, The National nebo Morrissey, které jsme přivezli do České republiky také poprvé," uvedl Nick Hobbs z pořádající agentury Charm Music.

Portishead založili v roce 1991 zpěvačka Beth Gibbonsová s hráčem na klávesy a multiinstrumentalistou Geoffem Barrowem, který formaci pojmenoval po pobřežním městečku poblíž Bristolu, kde vyrůstal.

V roce 1994 vydali Portishead, jejichž třetím členem se stal kytarista Adrian Utley, debutové album Dummy, které se v Británii, i přes nechuť členů kapely k rozhovorům v médiích, setkalo s ohromným ohlasem jak u posluchačů, tak i kritiků. Deska získala prestižní Mercury Music Prize.

Zpěvačka Beth Gibbonsová z Portishead

Zpěvačka Beth Gibbonsová z Portishead

FOTO: Profimedia.cz

O tři roky později vyšlo druhé, eponymní album, které nepřekonalo vynikající debut. V roce 1998 ale vyšla skvělá živá deska Roseland NYC, kde soubor doprovází Newyorská filharmonie, jež dala písním další dimenzi. Bylo to jedno z nejlepších spojení rockové hudby s klasickými nástroji.

Po jeho vydání se však kapela rozešla a jednotliví členové se věnovali sólovým projektům a producentské práci, ještě ale nahráli spirituál Motherless Child s Tomem Jonesem na jeho desku Reload. V roce 2005 se Portishead opět dali dohromady a poprvé po sedmi letech koncertovali v Bristol Academy na benefičním koncertě pro oběti tsunami v roce 2004.

Třetí studiové album s názvem Third vyšlo v dubnu 2008. Na albu je i píseň The Rip, která obsadila první místo v celoroční Hitparádě Radia 1 za rok 2008. Loni skupina oznámila, že pracuje na nové desce.

Vstupenky v cenách od 890 do 1590 korun budou v prodeji od 11. března.